Kardiologia Newsy Obok slidera

Badania: regeneracja serca po zawale dzięki syntetycznemu mRNA

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Naukowcy z University of Houston zregenerowali mysie serce po zawale. Z pomocą syntetycznego mRNA nakłonili komórki mięśnia sercowego do podziałów i naprawili uszkodzone w czasie zawału serce. Jak podają badacze – narząd po miesiącu odzyskał niemal normalną zdolność do pompowania krwi.

Badania naukowców z USA zostały opbulikowane na łamach czasopisma „Journal of Cardiovascular Aging”.

Metodę w przyszłości prawdopodobnie będzie można zastosować u ludzi

W przeprowadzonych eksperymentach badacze przetestowali specjalnie zaprojektowane syntetyczne mRNA, które reguluje działanie wybranych genów. Naukowcy informują, że z użyciem dwóch tego typu cząsteczek działających w tandemie, w badaniach in vitro nakłonili kardiomiocyty (komórki mięśnia sercowego) myszy do podziałów. Tymi samymi cząsteczkami udało się również zregenerować serce gryzoni po zawale.

– Nikomu nie udało się osiągnąć tak znaczących rezultatów na tym polu i uważamy, że metodę tę prawdopodobnie będzie można wykorzystać u ludzi. Staramy się przemienić kardiomiocyty tak, aby bardziej przypominały komórki macierzyste zdolne do regeneracji i namnażania – wskazuje prof. Bradley McConnell, współautor badań.

Łatwa kontrola syntetycznych cząsteczek

W normalnych warunkach mniej niż 1 proc. komórek serca się dzieli. Dlatego, gdy dojdzie do uszkodzenia tego narządu, część komórek obumrze i następuje zwykle trwały spadek jego wydolności.

– Większość ludzi umiera z tymi samymi kardiomiocytami, które mieli w pierwszym miesiącu życia – zaznacza członkini zespołu dr Siyu Xiao i dodaje, że jeśli terapię da się zastosować u ludzi, będzie można to zmienić.

Cząsteczki wykorzystane w badaniu mają również inną, dodatkową zaletę – w czasie kilku dni rozkładają się i można je łatwo kontrolować, w przeciwieństwie do terapii genowych dostarczanych z pomocą wirusów.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Kamizelka defibrylująca zastosowana już w ponad 25 ośrodkach w Polsce

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.