Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Czy zdrowa dieta roślinna może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Uniwersytetu Paris-Saclay przeprowadzili badania, z których wynika, że zdrowa roślinna dieta może działać prewencyjnie w różnych typach raka piersi. Żywienie oparte na roślinach nie oznaczało ścisłej diety wegetariańskiej czy wegańskiej, a raczej styl życia z naciskiem na roślinne składniki.

Wyniki badań francuskich naukowców zostały zaprezentowane podczas konferencji American Society for Nutrition „NUTRITION 2022 LIVE ONLINE” w dniach 14-16 czerwca.

Zdrowa roślinna dieta może o 14 proc. zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi

Francuscy badacze przez 20 lat obserwowali dietę ponad 65 tys. kobiet po menopauzie, by sprawdzić, w jaki sposób składniki diety wpływają na zagrożenie rakiem piersi. Analizy wykazały, że przy zdrowej diecie roślinnej ryzyko rozwoju nowotworu piersi zmniejsza się o 14 proc. Badacze wskazują jednak, że zagrożenie to redukuje się, jeżeli dieta jest zdrowa. Niezdrowe odżywianie może podnieść to ryzyko o 20 proc.

Wyniki badań były spójne w przypadku wszystkich nowotworów piersi.

– Rezultaty te pokazują, że zwiększenie spożycia korzystnych składników roślinnych i ograniczenie konsumpcji mniej zdrowych pokarmów roślinnych oraz zwierzęcych może pomóc w zabieganiu wszystkich typów raka piersi – zaznaczyła Sanam Shah z z Uniwersytetu Paris-Saclay.

Porównanie zdrowej i niezdrowej diety roślinnej

Autorzy analiz przypominają, że kilka wcześniejszych badań również wskazywało na korzystne działanie diety roślinnej. Wyniki nie były jednak spójne, a ponadto nie zawsze sprawdzano działania różnych składników. Naukowcy z Francji rozdzielili jednak dietę roślinną na dwie grupy, czyli zdrową (opartą m.in. na pełnym ziarnie, owocach, warzywach, orzechach, roślinach strączkowych, oleju roślinnym, kawie czy herbacie) oraz niezdrową (zawierającą m.in. dużo soków owocowych, przetworzonego ziarna, słodzonych napojów czy deserów).

Sanam Shah podkreśla, że badanie wyróżnia to, iż uwzględniono jakość roślinnych składników, na czym autorzy poprzednich badań nie skupiali się.

– Przez porównanie zdrowej i niezdrowej diety roślinnej oraz diety opartej na produktach zwierzęcych, dokładnie sprawdziliśmy żywienie uczestników, uwzględniając prozdrowotne działanie różnych grup produktów – wyjaśnia ekspertka.

Francuscy badacze zwracają uwagę, że w ich analizie żywienie oparte na roślinach nie oznaczało ścisłej diety wegetariańskiej czy wegańskiej, a raczej styl życia z naciskiem na roślinne składniki. Eksperci podkreślają również, że konieczne są dalsze badania sprawdzające wpływ diety w różnych populacjach, m.in. po to, by określić zależności przyczynowo-skutkowe.

Źródło: naukawpolsce.pl

Przeczytaj także: Czy dieta ketogeniczna może złagodzić niektóre objawy stwardnienia rozsianego?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.