Andrzej Duda powiedział żart o pielęgniarkach. Jest komentarz OZZPiP
Newsy Pielęgniarki Pod sliderem

Andrzej Duda powiedział żart o pielęgniarkach. Jest komentarz OZZPiP

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Podczas 30. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” Andrzej Duda powiedział żart, który rozwścieczył wiele pielęgniarek. Prezydent porównał w nim nawlekanie sznurowadeł bez okularów do zabiegu cewnikowania przeprowadzonego przez 67-letnią pielęgniarkę.

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia mówił o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku życia, które miało miejsce w 2012 roku. Jak sam wspomniał, kiedy przepis ten wchodził w życie, sam jeszcze był posłem zasiadającym w Sejmie. W dalszej części wystąpienia prezydent przytoczył treść jednego z plakatów, który skierowany był do Donalda Tuska: „Panie premierze, czy chciałby pan, żeby cewnik panu zakładała 67-letnia pielęgniarka?”. Jednak to dopiero następne słowa Andrzeja Dudy wywołały oburzenie wśród pielęgniarek.

– Miałem wtedy 40 lat, chyba nawet niecałe – cholera. Ale dzisiaj, moi kochani, mam 50 i mam poważny problem, żeby nawlec sznurówki bez okularów. I powiem wam, że… Poważna sprawa – powiedział Andrzej Duda.

Odpowiedź OZZPiP na słowa prezydenta

Jeszcze tego samego dnia na oficjalnym profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pojawił się wpis, w którym słowa Andrzeja Dudy zostały jednoznacznie skrytykowane.

– Skandaliczny żart prezydenta Andrzeja Dudy o pielęgniarkach! Nikomu nie wolno tak poniżać kobiet – pielęgniarek, tym bardziej, gdy pomimo wieku emerytalnego swoją pracą ponad siły ratują upadający system ochrony zdrowia w Polsce – czytamy we wpisie.

Autorzy wpisu przytoczyli też dane, wedle których w Polsce pracuje 63 114 pielęgniarek i położnych w wieku 61-70 lat i 13 274 pielęgniarek i położnych w wieku powyżej 70 lat. Dane te pochodzą z raportu wydanego przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych z 30 kwietnia 2022 roku.

Głos w tej sprawie zabrała też przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok, która w rozmowie z TVN 24 stwierdziła, że żart prezydenta z pielęgniarek, które osiągnęły wiek emerytalny, a mimo to wciąż pracują, był co najmniej nie na miejscu. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podkreśliła też, że wśród wszystkich aktywnych zawodowo pielęgniarek, 30% z nich ma nabyte prawo do świadczeń emerytalnych.

– Skandaliczne jest także przyrównywanie naszych czynności zawodowych do nawlekania sznurówki. Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia wymaga znacznie wyższych kompetencji, doświadczenia i umiejętności niż nawleczenie sznurówki – powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Źródło: facebook.com/związek-pielegniarek, tvn24.pl

Przeczytaj także: Minister zdrowia wydał rozporządzenia dotyczące małpiej ospy

 

0 thoughts on “Andrzej Duda powiedział żart o pielęgniarkach. Jest komentarz OZZPiP

  1. Powiem krótko. Nie ma się co obrażać bo tak niestety jest. Jest za dużo pielęgniarek, które już swoje wydłużyły i powinny odpocząć po tylu latach pracy. Jednak stwierdzenie Pana prezydenta nie powinno moim zdaniem zostać odebrane jako obraża tylko naświetlanie problemu a sam Pan prezydent i Sejm powinni coś w tym temacie zrobić. Przemyśleć dlaczego nie ma młodych pielęgniarek i co zrobić żeby zachęcić młodych do pracy w tym zawodzie. Nikt nie chce pracować w takim stresie ratując życie ludzi za takie pieniądze. Mamy pielęgniarki bardzo dobrze wykształcone w Europie a chyba najgorzej w Europie zarabiające.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.