Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Badania: genetyczna metoda leczenia AIDS i szczepienia przeciw chorobie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół izraelskich naukowców opracował potencjalną metodę leczenia AIDS za pomocą jednego zastrzyku. Eksperci zmodyfikowali limfocyty B wewnątrz ciała pacjenta, tak by wytwarzały przeciwciała przeciwko HIV. Odkrycia mogą również posłużyć do opracowania szczepionki przeciwko AIDS.

Specjaliści z Uniwersytetu w Tel Awiwie (Izrael) na łamach pisma „Nature Biotechnology” opisali opracowaną przez siebie metodę leczenia AIDS. Zdaniem ekspertów terapia będzie dostosowywać się do wirusa nawet, gdy będzie on mutował.

Naukowcy zmodyfikowali limfocyty B, by wytwarzały przeciwciała przeciwko HIV

Limfocyty B to komórki, które należą do białych krwinek i naturalnie występują w organizmie. Produkują one przeciwciała zwalczające wirusy, bakterie i inne patogeny. Powstają w szpiku, a następnie wędrują do innych narządów. Izraelscy naukowcy w przeprowadzonych badaniach zmodyfikowali limfocyty B w taki sposób, by wytwarzały przeciwciała skierowane przeciw HIV. Kierujący badaniami dr Adi Barzel podkreśla, że dotąd niewielu naukowców było zdolnych zmodyfikować te komórki poza organizmem. Ekspertom z Izraela jako pierwszym udało się je zmodyfikować wewnątrz ciała i skłonić je do wytwarzania pożądanych przeciwciał.

W procedurze tej badacze posłużyli się znaną metodą CRISPR, która pozwala zmienić materiał genetyczny w precyzyjnie wybranym miejscu.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie zmieniać limfocyty B wewnątrz ciała pacjenta. Używamy dwóch nośników wirusowych z rodziny AAV. Jeden niesie kod dla pożądanego przeciwciała, a drugi dla systemu CRISPR. Kiedy CRISPR przecina wybrane przez nas miejsce w genomie limfocytów B, nakierowuje wprowadzenie dostarczanego genu – tego, który koduje przeciwciała przeciw wywołującemu AIDS HIV – wskazuje Alessio Nehmad, jeden z badaczy.

W badaniach na zwierzętach wszystkie osobniki poddane terapii prawidłowo zareagowały i zaczęły wytwarzać przeciwciała.

Zwalczenie choroby po jednym zastrzyku

Badacze podkreślają, że obecnie nie ma genetycznych metod leczenia AIDS, więc oceniają, że ich odkrycia są bardzo ważne.

– Stworzyliśmy innowacyjną terapię, która prawdopodobnie może zwalczyć chorobę po jednym zastrzyku, co oznaczałoby niesłychaną poprawę stanu pacjenta. Kiedy zmienione limfocyty B napotkają HIV, stymuluje on je do podziałów, więc wykorzystujemy podstawową przyczynę choroby do jej zwalczania – zazanczył dr Barzel. Ekspert wyjaśnił, że jeśli wirus zmutuje, limfocyty B także odpowiednio się zmienią, by dalej go zwalczać. – Stworzyliśmy więc pierwszą terapię na świecie, która może ewoluować w organizmie, podejmować 'wyścig zbrojeń’ i w ten sposób niszczyć wirusy – dodał badacz.

Naukowcy spodziewają się, że w ciągu najbliższych lat będzie można wdrożyć innowacyjną terapię i leczyć AIDS. Ponadto, jak podkreślają, odkrycia mogą posłużyć w leczeniu innych chorób zakaźnych, a także tych wywołanych przez wirusy nowotworów, np. raka szyjki macicy czy głowy i szyi.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Raport: Znaczna część polskiego społeczeństwa nie zna możliwych dróg zakażenia HIV

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.