Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Badanie: czy witamina B6 może redukować objawy depresji i zaburzeń lękowych?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z University of Reading w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, w których sprawdzili w jaki sposób przyjmowanie witaminy B6 i B12 wpływa na nastrój młodych dorosłych. Eksperymenty wykazały, że witamina B6 w wysokich dawkach może pozytywnie wpływać na zmianę nastroju.

Badania zostały opublikowane na łamach magazynu „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”.

Witamina B6 powodowała zauważalną różnicę w nastroju badanych

Jak wyjaśniają naukowcy – działanie komórek mózgu zależy od delikatnej równowagi między neuronami pobudzającymi, które przekazują informację, oraz neuronami inhibitorowymi, które zapobiegają zbyt silnej aktywności mózgu. Dr David Field, główny autor pracy, zaznacza, że ostatnio opracowane teorie połączyły zaburzenia nastroju i inne neuropsychiczne problemy z nieprawidłowościami w tej właśnie równowadze. Zwykle, jak dodaje ekspert, dochodzi w nich do zbyt nasilonej aktywności mózgu. Tymczasem witamina B6 wspiera produkcję substancji, która osłabia biegnące w neuronach impulsy.

W eksperymentach udział wzięło blisko 300 ochotników – młodych dorosłych, z których część przyjmowała witaminę B6 lub B12 w dawce ok. 50 razy wyższej, niż rekomendowana, a druga część otrzymywała placebo. Analizy pokazały, że witamina B12 wywierała niewielki wpływ, jednak witamina B6 powodowała zauważalną różnicę. U uczestników badania, którzy przyjmowali witaminę B6 zaobserwowano wyższe stężenie związku GABA – głównego neuroprzekaźnika, który hamuje aktywność neuronów.

Dr Field wyjaśnia, że wiele produktów spożywczych zawiera witaminę B6, jednak badanie z wykorzystanymi, wysokimi dawkami sugeruje, że dla pozytywnej zmiany nastroju potrzebna jest suplementacja tej witaminy.

Konieczne dalsze badania

– Ważne jest, aby pamiętać, iż mówimy o wczesnym badaniu i wpływ witaminy B6 na nastrój był dużo niższy, niż leków. Jednak oparte na żywieniu interwencje powodują mniej skutków niepożądanych, niż farmaceutyki i w przyszłości część ludzi może wybierać takie podejście – zwrócił uwagę ekspert.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania w tym kierunku, które być może wskażą również inne składniki żywności pomocne przy zaburzeniach nastroju. Główny autor badań podkreśla także, że jedną z potencjalnych możliwości jest łączenie witaminy B6 z psychoterapią, np. poznawczo-behawioralną, tak by zwiększyć jej skuteczność.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Chorzy na ostrą białaczkę szpikową apelują o pomoc

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.