Badania naukowe Neurologia Newsy Pod sliderem

Badanie: wydłużenie czasu snu wolnofalowego może zahamować postęp choroby Parkinsona

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Szwajcarscy naukowcy wykazali, że zaburzenia snu, takie jak bezsenność, przyczyniają się do rozwoju choroby Parkinsona. Według wstępnych badań zwiększenie ilości snu głębokiego mogłoby zahamować postęp schorzeń neurodegeneracyjnych mózgu.

Cykl snu rozpoczyna się od fazy NREM, nazywanej snem wolnofalowym i głębokim. Faza NREM trwa od 80 do 100 minut. W trakcie jej trwania w mózgu pojawiają się fale delta. Wówczas też prawdopodobnie ma miejsce konsolidacja pamięci. Druga faza snu to faza REM, nazywana snem płytkim lub paradoksalnym. Podczas snu fazy NREM i REM pojawiają się naprzemiennie.

Liczne badania dowiodły, że istnieje zależność między zaburzeniami snu a rozwojem niektórych schorzeń neurodegeneracyjnych. Kierowany przez dr Martę Morawską zespół naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu odkrył natomiast, że choroba Parkinsona ma związek z zaburzeniami, do których dochodzi w fazie snu głębokiego.

Bezsenność prowadzi do gromadzenia się alfa-synukleiny w mózgu

Jednym z najczęstszych objawów choroby Parkinsona jest bezsenność. Jak podkreśliła dr Morawska, to zaburzenie snu prowadzi do akumulacji alfa-synukleiny w mózgu. Alfa-synukleina jest neuronalnym białkiem występującym w presynaptycznych zakończeniach neuronów dopaminergicznych. Niewłaściwa agregacja alfa-synukleiny zahamowuje syntezę dopaminy. W konsekwencji chorzy doświadczają zaburzeń równowagi i ruchu.

Zdaniem szwajcarskich badaczy można temu zapobiec przez wydłużenie czasu snu głębokiego. By potwierdzić swoją teorię, eksperci przeprowadzili badania na myszach. U zwierząt pozbawionych snu odnotowano wzrost agregatów alfa-synukleiny w mózgu. Z kolei zwiększenie snu wolnofalowego prowadziło do obniżenia poziomu tego białka. Doktor Morawska zaznaczyła, że prawdopodobną przyczyną jest zwiększenie funkcji limfatycznej, czyli zdolności mózgu do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie naukowym „Science Translational Medicine”.

W opinii ekspertów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu ich odkrycie może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia choroby Parkinsona. Konieczne jest jednak przeprowadzenie badań klinicznych.

Źródło: medicalxpress.com

Przeczytaj także: Choroba Parkinsona może się rozwijać już przed narodzinami?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.