Newsy Pod sliderem Zakażenia Zdrowie publiczne

Będzie obowiązek izolacji dla chorych na małpią ospę? MZ skierowało projekt rozporządzenia do konsultacji publicznych

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie, będą musiały obowiązkowo poddać się izolacji w warunkach domowych. Zmiany mają dotyczyć pacjentów niewymagających hospitalizacji.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, który został opublikowany na stronach RCL, ma spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Polsce.

W Polsce potwierdzono dotąd ponad 50 przypadków małpiej ospy

W uzasadnieniu projektu wskazano, że konieczna jest ochrona zdrowia publicznego w naszym kraju przed szerzeniem się małpiej ospy. Rozporządzenie obejmuje obowiązkiem izolacji domowej osoby chore na małpią ospę do czasu ustania ich zakaźności, osoby, u których stwierdzono zakażenie lub chore oraz podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na małpią ospę, niewymagające hospitalizacji. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych w dniu 28 lipca 2022 r. z trzydniowym terminem na zgłaszanie uwag. Skrócenie terminu konsultacji wynika z konieczności jak najszybszego wejścia projektowanych przepisów w życie i wprowadzenie izolacji.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podkreśla, że w Polsce do tej pory potwierdzono ponad 50 przypadków małpiej ospy. Około 20-30 proc. chorych przebywa obecnie w szpitalach, ale ma dosyć łagodne objawy. W maju br. wprowadzono obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na małpią ospę, a także pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie. Istnieje również obowiązek zgłaszania każdego przypadku tej choroby do służb sanitarnych.

Małpia ospa jest rzadką, odzwierzęcą choroba wirusową. Zwykle występuje w regionach zachodniej i środkowej Afryki. Najczęstszymi symptomami choroby jest gorączka, ból głowy, wysypka skórna (zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała). Według Światowej Organizacji Zdrowia objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Źródła: PAP, RCL

Przeczytaj także: Unia Europejska kupiła szczepionki przeciw małpiej ospie

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.