#WojnawUkrainie Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem

Brak kwarantanny i bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Po przekroczeniu polskiej granicy obywatele Ukrainy nie muszą odbywać kwarantanny. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą wykonać test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, ukraińscy uchodźcy mają również możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciw COVID-19.

W związku z konfliktem zbrojnym toczącym się na terytorium Ukrainy coraz więcej obywateli tego państwa przekracza granicę, szukając w Polsce schronienia. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego uchodźcom zapewniono dostęp do opieki medycznej, m.in. do szczepień przeciw COVID-19.

Uchodźcy zwolnieni z kwarantanny

Zgodnie z opublikowanym w dn. 24 lutego 2022 r. rozporządzeniem Rady Ministrów osoby, które w związku z konfliktem zbrojnym przekraczają granicę Polski i Ukrainy, nie muszą odbywać kwarantanny ani okazywać negatywnego testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

Obywatele Ukrainy mogą wykonać bezpłatny test na obecność koronawirusa

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie wykonać test antygenowy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w aptekach oraz mobilnych punktach pobrań. Jedynym warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Ukraińcy mogą szczepić się przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień

Od 25 lutego 2022 r. cudzoziemcy narodowości ukraińskiej mogą szczepić się przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Jak podkreślił resort zdrowia, jest to odpowiedź na „wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy”.

By nabyć prawo do szczepienia, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może być to paszport, dowód osobisty lub TZTC, czyli tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Lekarz może wystawić skierowanie na szczepienie przez aplikację gabinet.gov.pl. W polu „dane pacjenta” zamiast „Numer PESEL” powinno się wybrać „Inny identyfikator”. Następnie należy wprowadzić numer dokumentu, który przedstawił uprawniony cudzoziemiec.

Rekomendowaną dla osób powyżej 18 r.ż. szczepionką jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen J&J. Można także zastosować inne preparaty dostępne w ramach Narodowego Programu Szczepień. W przypadku osób poniżej 18 r.ż. stosuje się natomiast szczepionki mRNA. Jeśli szczepienie odbywa się w ramach kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, „należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS”.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, który wypełnia osoba poddawana szczepieniu, dostępny jest w języku ukraińskim w punktach szczepień. Ukaże się także na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosci.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Koszty świadczeń pokryje NFZ

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.