Newsy Nowe technologie w medycynie

Cholangioskopia – nowatorski zabieg rozbijania kamieni żółciowych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Wycięcie pęcherzyka żółciowego uznawane jest za jedyną skuteczną metodę leczenia kamicy pęcherzykowej. Ze względów anatomicznych nie u wszystkich pacjentów jednak takie rozwiązanie jest możliwe. Przezskórna cholangioskopia to dla nich szansa uniknięcia inwazyjnej operacji.

Do kamicy żółciowej dochodzi, gdy w pęcherzyku żółciowym odkładają się złogi zbudowane z substancji chemicznych znajdujących się w żółci. Obecność kamieni żółciowych może doprowadzić do poważnych powikłań – ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i wodniaka pęcherzyka. W Polsce od lutego 2021 roku w niektórych szpitalach wykonuje się zaawansowany technologicznie zabieg cholangioskopii, który pozwala na nieinwazyjne rozbicie i usunięcie złogów.

Na czym polega zabieg cholangioskopii?

Przezskórna cholangioskopia to nowatorska metoda rozkruszania kamieni żółciowych i usuwania ich z dróg żółciowych pacjenta. Przez niewielkie nacięcie wprowadza się do dróg żółciowych cholangioskop. Urządzenie to wyposażone jest w sondę oraz generator wytwarzający fale elektrohydrauliczne, które kruszą kamienie zalegające w drogach żółciowych. Po rozfragmentowaniu złogów zostają one usunięte. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Cholangioskopia umożliwia także pozyskanie biopsji ze zwężeń dróg żółciowych i określenie stopnia zaawansowania nowotworów dróg żółciowych bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów.

Jakie są wskazania do wykonania cholangioskopii?

Cholangioskopię przeprowadza się u pacjentów cierpiących na kamicę żółciową, gdy nie ma zaleceń usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz kiedy ze względu na przebyte wcześniej operacje zmieniona anatomia nie pozwala go usunąć tradycyjnymi metodami. Cholangioskopię wykonuje się również w przypadku wystąpienia złogów tak dużych, że niemożliwe jest ich usunięcie laparoskopem lub gdy nie pozwala na to ich nietypowe usytuowanie.

Cholangioskopii nie wykonuje się u pacjentów cierpiących na czynne zapalenie lub zakażenie dróg żółciowych, ponieważ istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji.

W których polskich szpitalach wykonuje się cholangioskopię?

W lutym 2021 w Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM wykonano pierwszą w Polsce przezskórną cholangioskopię. Zabieg przeprowadzili endoskopiści – dr n. med. Jan Pertkiewicz i dr Sławomir Kozieł razem z zespołem pielęgniarskim i anestezjologicznym. Pacjentka cierpiała na kamicę wewnątrzwątrobową. Przed laty przeszła rekonstrukcję dróg żółciowych po uszkodzeniu w trakcie cholecystektomii. Doszło u niej także do zwężenia zespolenia przewodowo-jelitowego. Ze względów anatomicznych niemożliwe było przeprowadzenie ECPW enteroskopem jednobalonowym.

Metodę cholangioskopii wykorzystali także lekarze w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo. W zespole znaleźli się dr Cezary Adamiec, pielęgniarki endoskopowe Iwona Kuba i Małgorzata Kułakowska oraz dr. n. med. Andrzej Banasiuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Cholangioskop wykorzystuje również m.in. szpital ZOZ w Nysie. U pierwszej pacjentki, którą w tej placówce poddano cholangioskopii, usunięto kamień o wymiarach 3,5 na 5,5 cm. Zanim zdecydowano się na ten zabieg, bezskutecznie usiłowano rozbić złogi tradycyjnymi sposobami m.in. przy użyciu laparoskopu.

Zabiegi przezskórnego rozbijania kamieni żółciowych przy użyciu cholangioskopu i cholangioskopię diagnostyczną stosuje także m.in. Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Źródła: mp.pl, bp.wum.edu.pl, nto.pl

Przeczytaj także: Pęcherzyk żółciowy – kiedy trzeba pójść do lekarza? Objawy chorób i czynniki ryzyka | Evereth News

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.