Coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki. Eksperci znaleźli przyczynę
Newsy Pod sliderem

Coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki. Eksperci znaleźli przyczynę

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Polscy eksperci zauważyli, że z każdym rokiem przybywa osób uczulonych na pyłki. Dodatkowo same alergeny działają coraz agresywniej, wywołując silniejsze dolegliwości u alergików. Naukowcy ustalili, że wpływ na to ma zanieczyszczenie powietrza.

Naukowcy z krakowskiego Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ prowadzili badania na pyłkach brzozy. W warunkach laboratoryjnych dokładnie sprawdzali skład pyłków, aby określić ich właściwości alergenne. Próbki zostały pobrane z drzew rosnących zarówno w Krakowie przy głównych traktach komunikacyjnych, jak i na terenach poza miastem, między innymi w Niepołomicach. Dzięki pobraniu próbek z miejsc o różnym poziomie zanieczyszczenia powietrza, naukowcy sprawdzili, czy pyły zawieszone w powietrzu wpływają na aktywność alergenów.

Zwiększona ilość alergenów w pyłkach z obszarów miejskich

Po przeanalizowaniu białek znajdujących się na pyłkach brzozy naukowcy odkryli, że próbki pobrane z obszarów, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, mają więcej alergenów. Kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej prof. Ewa Czarnobilska wskazuje, że alergicy z obszarów miejskich uskarżają się nie tylko na alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek, ale też cierpią na astmę sezonową. Dodatkowo przybywa też osób dorosłych uczulonych na pyłki, u których wcześniej alergia nie występowała.

Prof. Czarnobilska zwraca uwagę, że obecnie pyłki są bardziej agresywne właśnie ze względu na większą ilość alergenów, ale też wpływają na to obecne na pyłkach roślin pyły z zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo zmiany klimatyczne sprawiają, że sezon pylenia się wydłuża. Łagodne zimy sprawiają, że rośliny takie jak brzoza zaczynają pylić wcześniej.

Jednym ze sposobów łagodzenia objawów alergii, który polecają alergolodzy jest odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu. Najczęściej alergen podawany jest w formie iniekcji podskórnej. Warto zaznaczyć, że odczulania nie stosuje się w momencie wystąpienia objawów. Powinno się ono rozpocząć jeszcze przed samym sezonem pyleń, czyli na jesieni.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali nowy środek chroniący przed promieniowaniem UV

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.