Czarnek: „potrzeba nam już dziś nawet 60 tys. lekarzy”. Będą tworzone kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach
Lekarze Newsy Pod sliderem

Czarnek: „potrzeba nam już dziś nawet 60 tys. lekarzy”. Będą tworzone kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Źródło zdjęcia: MUP

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zaznaczył, iż w Polsce deficyt kadry lekarskiej wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego, jak dodał podczas wtorkowej wizyty na Mazowieckiej Uczelni Publicznej, „potrzebne są kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach”. Pierwszy z nich zostanie utworzony w przyszłym roku m.in. właśnie na MUP w Płocku.

Szef resortu edukacji zaznaczył, iż jedyną szansą na uzupełnienie niedoboru kadrowego jest „otwieranie kierunków lekarskich wszędzie tam, gdzie one mogą być uruchomione, wszędzie tam, gdzie jest potencjał do tego”. A jak przyznał, „MUP z całą pewnością ma taki potencjał”.

Kiedy powstanie kierunek lekarski na Mazowieckiej Uczelni Publicznej?

Dotychczas Mazowiecka Uczelnia Medyczna kształciła, jak podkreślił Czarnek, na bardzo wysokim poziomie pielęgniarki i położne. Natomiast w najbliższym czasie uczelnia planuje złożyć wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego, który będzie podlegał ocenie komisji akredytacyjnej, a następnie ministerstwa.

– Kierunek lekarski powstanie tutaj od 1 października 2023 r. Jesteśmy przekonani, że od tej daty Płock stanie się ważnym centrum kształcenia lekarzy w Polsce” – powiedział minister Czarnek podczas konferencji prasowej na MUP, w której wziął udział również rektor uczelni prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

Jak ocenił minister edukacji i nauki, zapleczem do kształcenia praktycznego na kierunkach medycznych w Płocku jest bardzo dobrze działający szpital. Minister dodał również, że MUP wyposażona jest w nowoczesną część dydaktyczną, m.in. Centra Symulacji Medycznych, które w związku z utworzeniem nowego kierunku lekarskiego zostaną rozbudowane.

Szef resortu edukacji zwrócił uwagę, iż utworzenie kierunku lekarskiego na MUP – publicznej uczelni zawodowej, będzie możliwe dzięki przyjętej kilka miesięcy wcześniej ustawie. Podkreślił również, iż potrzeba utworzenia nowych kierunków lekarskich wynika z faktu, że „w Polsce mamy deficyt kadry lekarskiej i to liczony w kilkudziesięciu tysiącach. Jak niektórzy wskazują, potrzeba nam już dziś nawet 60 tys. lekarzy” – dodał.

Podczas spotkania rektor MUP poinformował, iż aktualnie uczelnia przygotowuje się do złożenia wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego. Prof. Maciej Słodki zapowiedział także wybudowanie Collegium Medicum oraz w kolejnym etapie – hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego, które będą mieściły się w pobliskim Trzepowie. Nowy wydział na początku mógłby kształcić ok. 50 studentów na roku.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Badanie: polskie pielęgniarki mają stosunkowo niską wiedzę na temat zakażeń C. difficile

 

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.