Dietetyka Newsy Pod sliderem

Czy dieta ketogeniczna może złagodzić niektóre objawy stwardnienia rozsianego?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Amerykańscy naukowcy sugerują, że dieta ketogeniczna może wpływać korzystnie na ogólną jakość życia osób ze stwierdzonym stwardnieniem rozsianym (SM). Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że po 6 miesiącach stosowania tej diety u pacjentów z SM poprawiła się kondycja fizyczna i poziom markerów zapalnych we krwi.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła i postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Schorzenie powoduje wieloogniskowe (rozsiane) uszkodzenie mózgu i rdzenia kręgowego. U osób z SM występują objawy neurologiczne w postaci m.in: niedowładu kończyn, zaburzeń widzenia, czucia, równowagi i koordynacji ruchów. Przyczyny rozwoju SM nie są do końca poznane, natomiast jako prawdopodobne wymienia się: czynnik autoimmunologiczny (organizm produkuje przeciwciała, które niszczą mielinę, co prowadzi do tego, że organizm sam siebie atakuje), czynnik genetyczny, czynnik środowiskowy (miejsce zamieszkania i urodzenia, zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu, dieta, niedobór witaminy D i hormony).

Dieta ketogeniczna przynosi korzyści kliniczne osobom ze stwardnieniem rozsianym

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców udział wzięło 65 pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM (najczęstszą postacią choroby). Uczestnicy przez 6 miesięcy stosowali ścisłą dietę ketogeniczną (keto). Naukowcy codziennie mierzyli pacjentom ilość ketonów w moczu, by sprawdzić czy przestrzegali oni diety.

83 proc. uczestników, którzy trzymali się ścisłej diety ketogenicznej, w przeciągu 6 miesięcy wykazało mniejszą ilość tkanki tłuszczowej oraz 50 proc. spadek zmęczenia i depresji. W trakcie badania zaobserwowano znaczną poprawę jakości życia i kondycji psychicznej pacjentów. Badani wykazali również wzrost kondycji fizycznej – po 6 miesiącach stosowania diety pokonali średnio dystans 1733 stóp w sześciominutowym marszu w porównaniu do 1631 stóp przed rozpoczęciem badań. Naukowcy zauważyli również poprawę poziomu markerów zapalnych we krwi.

– Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że nadzorowana medycznie dieta ketogeniczna jest bezpieczna (…) i przynosi korzyści kliniczne osobom ze stwardnieniem rozsianym – podkreślił autor badania dr J. Nicholas Brenton, dyrektor Kliniki Pediatrycznej SM i Zaburzeń Pokrewnych na Uniwersytecie Wirginii w Charlottesville.

Dieta ketogeniczna polega na czerpaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej

Dieta ketogeniczna opiera się na ograniczeniu spożywania węglowodanów i jednoczesnym zwiększeniu spożywanych tłuszczy i białka. Nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje wzrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do jej redukcji, ponieważ organizm czerpie energię z własnej tkanki tłuszczowej. Zjawisko to opisane jest stanem ketozy.

Nie jest jeszcze do końca zrozumiałe, w jaki sposób dieta ketogeniczna wpływa na osoby z SM. Naukowcy twierdzą jednak, że utrata masy ciała pozytywnie wpływa na pacjentów ze stwierdzonym stwardnieniem rozsianym, zmniejsza stany zapalne i przywraca równowagę bakterii w jelitach. Inne badania, przeprowadzone głównie na modelach mysich, sugerują, że dieta ketogeniczna u osób ze stwardnieniem rozsianym zmniejsza stres oksydacyjny i chroni przed uszkodzeniami neuronów, a także osłabia zapalenie mózgu, odwraca dysfunkcję pamięci i upośledzenie ruchowe.

Dr Brenton podkreśla jednak, iż nie ma jednej uniwersalnej diety na SM, a to, co działa u jednych pacjentów, może nie działać u innych. Ekspert zaznacza, że dieta odgrywa dużą rolę u pacjentów z SM i zaleca stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Źródła: medicalxpress.com, jadietetyk.pl

Przeczytaj także: Czy post przerywany może zapobiec chorobom metabolicznym?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.