Newsy Pod sliderem

Czy szpital może pobierać od pacjenta dodatkowe opłaty? Rzecznik Praw Pacjenta wydał swoje stanowisko

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

W wielu polskich szpitalach można się spotkać z dodatkowymi opłatami za korzystanie z telewizora, czajnika czy też ładowanie laptopa. Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił stanowisko dotyczące tego, czy takie opłaty są zgodne z prawem.

Choć będąc pacjentem w szpitalu, który ma podpisaną umowę z NFZ, nie musimy przejmować się kosztami swojego leczenia, nie oznacza to, że placówka nie zażąda od nas opłaty za korzystanie z niektórych elementów wyposażenia takich jak telewizor, szafa czy czajnik elektryczny. Zdarzają się też sytuacje, kiedy od pacjentów oczekuje się zapłaty za możliwość naładowania telefonu lub laptopa. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Pacjenta, który w swoim oświadczeniu jasno zaznaczył, że szpital, który ma podpisaną umowę z NFZ, nie ma prawa zażądać od pacjenta opłaty za korzystanie z wyposażenia jednostki.

– Szpitale posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielają świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. świadczeń gwarantowanych) z zakresu leczenia szpitalnego. W myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w pojęciu świadczeń opieki zdrowotnej mieści się świadczenie zdrowotne, świadczenie zdrowotne rzeczowe, jak również świadczenie towarzyszące (art. 5 pkt 34). Zgodnie z art. 5 pkt 38 ww. ustawy, świadczeniem towarzyszącym jest zakwaterowanie i wyżywienie w podmiocie leczniczym. Powyższe świadczenie jest więc finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – oświadczył Rzecznik Praw Pacjenta.

Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta potwierdzone wyrokiem sądu

Naczelny Sąd Administracyjny w 2018 roku wydał wyrok sygn. akt: II OSK 1342/18, który potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. Zawarto w nim, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych nie ma prawa wprowadzać dodatkowych opłat za korzystanie z wyposażenia. Podkreślono też, że wprowadzanie do regulaminu organizacyjnego zapisów dotyczących nakładania dodatkowych opłat za używanie wyposażenia podmiotu leczniczego stanowi naruszenie praw pacjentów. Warto podkreślić, że przepisy te nie dotyczą automatów z jedzeniem i napojami, które można znaleźć w szpitalach.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Kto może wejść do lekarza poza kolejnością? RPP wyjaśnia

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.