Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Do czego może prowadzić nieleczona bezsenność w wieku średnim?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Helsińscy naukowcy ustalili, że brak wdrożenia szybkiego leczenia bezsenności skutkować może pogorszeniem funkcjonowania poznawczego w późniejszym życiu. Dane przedstawione przez specjalistów były zbierane na przestrzeni kilkunastu lat.

Już wcześniej przeprowadzane były badania naukowe wskazujące na mechanizmy mogące wyjaśniać, jak sen wpływa na funkcje poznawcze mózgu. Jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Aging and Health”, wyróżnia okres obserwacji uczestników eksperymentu wynoszący od 15 do 17 lat.

Dzięki temu specjalistom udało się ustalić, że długotrwałe objawy bezsenności mają związek z późniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych. Zaobserwowano narastające problemy z pamięcią, zdolnością uczenia się i koncentracją, którym towarzyszyły przedłużające się objawy bezsenności.

– Wyniki wskazują, że ciężkie objawy bezsenności wiązały się z gorszymi funkcjami poznawczymi wśród osób, które były na ustawowej emeryturze – powiedział dr Antti Etholén z Uniwersytetu Helsińskiego.

Aby zapobiegać długotrwałym skutkom bezsenności niezbędne jest jak najszybsze podjęcie leczenia

Pacjent powinien zadbać nie tylko o regularność snu czy też jego długość, ale również o odpowiednie warunki do nocnego odpoczynku (temperatura, jasność pomieszczenia). Ważny jest też zdrowy tryb życia, czyli odpowiednie odżywianie oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Wpływ na problemy ze snem może mieć także nadmiar spożywanej w ciągu dnia kofeiny. Najlepszym sposobem na zbadanie dokładnych przyczyn bezsenności, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia jest udanie się do placówki specjalistycznej zajmującej się leczeniem zaburzeń snu.

– Na podstawie naszych ustaleń uzasadniona byłaby wczesna interwencja w walce z objawami bezsenności lub działania mające na celu poprawę jakości snu – stwierdziła prof. Tea Lallukka członkini zespołu z Uniwersytetu Helsińskiego.

Prof. Lallukka zaznacza, że nadal potrzebne są dalsze badania interwencyjne, aby ustalić wpływ środków wspierających zdrowy sen na zaburzenia pracy mózgu takie jak np. spowolnienie rozwoju zaburzeń pamięci.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Naukowcy odkryli jedną z przyczyn szybszego starzenia się mózgu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.