Newsy Onkologia Pod sliderem Zdrowie publiczne

Eksperci krytykują projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

10 stycznia w Sejmie odbyło się wysłuchanie eksperckie dotyczące stanu polskiej onkologii i Krajowej Sieci Onkologicznej. Specjaliści zwrócili uwagę na nierówny dostęp pacjentów do świadczeń medycznych. Wskazywali także, że wprowadzenie KSO jeszcze bardziej ograniczy dostęp do leczenia onkologicznego.

Pod koniec października Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt zakłada wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej w celu poprawy jakości, bezpieczeństwa oraz leczenia pacjentów chorujących na nowotwory.

Krytyka projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Prof. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, podkreślił, że dramatycznie wzrasta liczba przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Jednocześnie jednak nie jest zapewniony równy dostęp do kompleksowego leczenia. Spora część pacjentów nie ma możliwości uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Zdaniem eksperta w projekcie ustawy o KSO brakuje konkretnych rozwiązań, które umożliwią ocenę bezpieczeństwa i jakości leczenia onkologicznego. Ponadto projekt zakłada, że do sieci zostaną włączone jedynie ośrodki onkologiczne: tylko one będą mogły odtąd udzielać świadczeń onkologicznych. Według prof. Ramlau spowoduje to jeszcze większe ograniczenie dostępności do leczenia.

Podobnego zdania jest także prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Podczas debaty specjalista zaznaczył, że obecnie świadczeń onkologicznych w Polsce udziela wiele innych poradni i szpitali, które według założeń ustawy nie będą wchodzić w skład KSO. Jednocześnie przekierowanie pacjentów do podmiotów nie jest możliwe ze względów organizacyjnych. Prof. Jassem skrytykował także próbę wprowadzenia „hierarchicznej, scentralizowanej i biurokratycznej struktury organizacji opieki onkologicznej”. Zwrócił uwagę, że projekt ustawy błędnie zakłada, że między poszczególnymi województwami nie ma różnic w zasobach infrastruktury. Tymczasem nie wszystkie podmioty będą w stanie stworzyć trzystopniowy podział ośrodków.

Takie same zastrzeżenia przedstawiła Dorota Korycińska, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Przedstawicielka środowiska pacjentów wskazała, że ograniczenie leczenia onkologicznego do ośrodków sieciowych godzi w prawa pacjentów. Zaznaczyła również, że powinno się rozszerzyć dostęp do profilaktyki i terapii, zamiast go ograniczać.

Eksperci o problemach organizacyjnych polskiej opieki onkologicznej

Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, prof. Cezary Szczylik, zauważył, że główną przyczyną problemów w polskiej opiece onkologicznej jest zła organizacja. W ocenie eksperta należy przede wszystkim przeprowadzić ocenę zasobów, obejmującą zarówno oszacowanie liczby specjalistów, jak i specjalistycznego sprzętu medycznego.

Tymczasem prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych CSK WUM zwrócił uwagę na jeszcze jeden poważny problem polskiej ochrony zdrowia: stale zwiększającą się liczbę pacjentów onkologicznych w starszym wieku, którzy cierpią na choroby współistniejące. Obecny projekt ustawy o KSO nie przewiduje żadnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić im podjęcie koniecznego leczenia. W opinii eksperta należy otworzyć ośrodki onkologiczne w szpitalach specjalistycznych. Dzięki temu możliwe będzie jednoczesne prowadzenie leczenia onkologicznego i terapii chorób współistniejących.

Źródło: politykazdrowotna.com

Przeczytaj także: Ustawa o KSO może utrudnić pacjentom dostęp do opieki onkologicznej

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.