Newsy Onkologia Pod sliderem

Ekspertka: palenie tytoniu jest przyczyną niemal połowy zachorowań na raka pęcherza

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 8 tys. nowych przypadków raka pęcherza. Nowotwór coraz częściej diagnozowany jest u mężczyzn, a u prawie połowy chorych jest skutkiem palenia tytoniu – alarmuje dr n. med. Iwona Skoneczna, ekspertka kampanii edukacyjnej „Rak pęcherza – wykryj i lecz!”.

Dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog specjalizujący się w nowotworach urologicznych, Szpital Grochowski w Warszawie, podkreśla, że rak pęcherza jest dosyć częstym nowotworem i nie należy go ignorować. Zachorowanie na raka w znacznym stopniu zależy od stylu życia.

– U około połowy pacjentów nowotwór pęcherza jest skutkiem palenia tytoniu, a u około jednej trzeciej – skutkiem zawodowej ekspozycji na różne szkodliwe substancje chemiczne. Bywają też pacjenci, u których występują jednocześnie oba te czynniki ryzyka zachorowania – to osoby, które palą i równocześnie są narażone na toksyczne chemikalia – podkreśla ekspertka i dodaje, że na raka pęcherza najczęściej chorują mężczyźni.

W Polsce rak pęcherza jest zbyt późno diagnozowany

Dr Skoneczna zaznacza, że problemem w naszym kraju wciąż jest zbyt późne rozpoznawanie raka pęcherza. Jak wskazuje – w Polsce u dużej części pacjentów nowotwór diagnozowany jest w stadium, gdy jest już zaawansowany i inwazyjny. Dlatego na raka tego umiera nawet 4 tys. pacjentów rocznie.

W diagnostyce raka pęcherza podstawowym badaniem, które może wcześnie wykryć nowotwór, jest ogólne badanie moczu.

– Jest to badanie tanie, niebolesne, bardzo łatwe do wykonania, które możemy sobie sami zlecić. Warto je wykonywać regularnie nawet, jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, czy nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów. Dzięki temu możemy znaleźć chorobę we wczesnym stadium rozwoju – przekonuje specjalistka.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka pęcherza?

Najbardziej niepokojącym objawem jest czerwone luz różowe zabawienie moczu. Należy wówczas natychmiast wykonać badanie moczu. Dr Skoneczna zwraca uwagę, iż istotne jest także obserwowanie stolca.

– Gdy zauważymy czerwone zabarwienie moczu lub stolca, nawet jeśli pojawiło się i minęło, jak najszybciej należy zameldować o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu. Nie cieszmy się, że krwiomocz był epizodyczny i zniknął, tylko zróbmy badania kontrolne – wyjaśnia ekspertka.

Specjalistka zaleca, by w takim przypadku oprócz badania moczu wykonać również USG jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego. Należy jednak pamiętać, że podczas tego badania pęcherz musi być wypełniony, ponieważ tylko wtedy można go dobrze ocenić w USG. Jak wskazuje dr Skoneczna – na badanie trzeba przyjść z butelką niegazowanej wody i wypić ją tuż przed badaniem.

Onkolog zwraca uwagę, że krwiomocz nie występuje u wszystkich pacjentów z rakiem pęcherza. Niepokojąca jest również trwająca ponad 2 tygodnie infekcja dróg moczowych oraz problemy z oddawaniem moczu, np. szczypanie, pieczenie, ból, a także częste oddawanie moczu. Jak zaznacza ekspertka, niektóre nowotwory mogą podrażniać pęcherz moczowy w taki sposób, że nie dają krwawienia, a przypominają infekcję.

Co robić, gdy wystąpią objawy raka pęcherza?

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na możliwość rozwoju raka pęcherza, konieczna jest konsultacja z urologiem. By zdiagnozować nowotwór, specjalista zagląda do środka narządu za pomocą instrumentu o nazwie cystoskop. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu. Lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia pęcherza oraz wycięcia podejrzanych zmian. Jeżeli są one niewielkie – można usunąć je w całości. Natomiast gdy są duże i rozległe, pobiera się z nich wycinki, które następnie analizowane są pod mikroskopem. Badanie mikroskopowe histopatologiczne pozwala na uzyskanie wyników, które jasno wskazują, czy pacjent choruje na nowotwór.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Chorzy na ostrą białaczkę szpikową apelują o pomoc

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.