Eksperci Newsy Obok slidera

FDA zatwierdza przełomowy lek w leczeniu ciężkiego łysienia plackowatego

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek w postaci tabletek doustnych Olumiant (baricytynib) w leczeniu dorosłych pacjentów z ciężkim łysieniem plackowatym. To pierwsze potwierdzone przez FDA systemowe leczenie łysienia plackowatego, czyli choroby autoimmunologicznej, w której organizm atakuje własne mieszki włosowe.

Olumiant w 2018 r. został zatwierdzony w leczeniu dorosłych pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią reumatoidalnego zapalenia stawów. Preparat jest również zatwierdzony w leczeniu COVID-19 u niektórych hospitalizowanych pacjentów.

Jak objawia się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to schorzenie należące do grupy niebliznowaciejących postaci łysienia. Choroba dotyka najczęściej osoby młode, poniżej 25. roku życia. W inicjacji choroby podstawową rolę odgrywają zmiany zapalne w mieszku włosowym. Wokół niego gromadzą się komórki nacieku zapalnego, głównie limfocytów T i makrofagów, które nasilają zapoczątkowany wcześniej stan zapalny. Następstwem stanu zapalnego jest szybka lub stopniowa utrata włosów.

Łysienie plackowate objawia się występowaniem ognisk łysienia o regularnym kształcie. Skóra pozostaje niezmieniona chorobowo. Zmiany lokalizują się najczęściej w okolicy potylicznej i czołowo-ciemieniowej. Łysienie plackowate głównie dotyczy skóry głowy, chociaż może występować również w innych częściach ciała. Wśród odmian klinicznych łysienia plackowatego wyróżnia się łysienie plackowate złośliwe, które jest uogólnione, o długotrwałym przebiegu i niepoddające się leczeniu.

Olumiant wykazał skuteczność i bezpieczeństwo w badaniach

Olumiant jest inhibitorem kinazy Janus (JAK), który blokuje aktywność jednego lub więcej z określonej rodziny enzymów, zakłócając drogę prowadzącą do zapalenia. Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu przebadano w dwóch badaniach z udziałem pacjentów z łysieniem plackowatym, u których doszło do co najmniej 50 proc. wypadania włosów w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Pacjentów podzielono na trzy grupy – dwie otrzymywały terapię Olumiantem w dawce 2 mg lub 4 mg, a trzecia – placebo. Podstawowym pomiarem skuteczności preparatu był odsetek pacjentów, który osiągnął co najmniej 80 proc. pokrycia głowy włosami w 36. tygodniu terapii.

W pierwszym badaniu 22 proc. pacjentów, którzy otrzymali 2 miligramy Olumiantu i 35 proc. pacjentów, którzy otrzymali 4 mg leku osiągnęło odpowiednie pokrycie skóry głowy włosami w porównaniu do 5 proc. pacjentów, którzy otrzymali placebo. W drugim badaniu wyniki były podobne – 17 proc. pacjentów, którzy przyjmowali 2 mg leku i 32 proc. pacjentów, którzy przyjmowali 4 mg preparatu, osiągnęło odpowiednie pokrycie skóry głowy włosami w porównaniu z 3 proc. pacjentów z grupy placebo.

Najczęstsze działania niepożądane leku dotyczyły m.in. infekcji górnych dróg oddechowych, bólu głowy, trądziku, wysokiego poziomu cholesterolu, zakażenia dróg moczowych, podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych, zapalenia mieszków włosowych, zmęczenia, zakażenia dolnych dróg oddechowych, nudności.

Olumiant nie jest wskazany do stosowania z innymi inhibitorami JAK, biologicznymi immunomodulatorami, cyklosporyną lub innymi silnymi lekami immunosupresyjnymi.

Źródło: FDA

Przeczytaj także: Zaburzenia pracy wątroby mogą manifestować się na skórze

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.