Badania naukowe Neurologia Newsy Pod sliderem

Gdańscy badacze uzyskali ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Eksperci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowują nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów z niedokrwiennym udarem mózgu. W ramach badań klinicznych u pierwszego pacjenta na świecie leczonego zaproponowanym schematem, uzyskano ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu.

Udar mózgu to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych na całym świecie i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. 85 proc. wszystkich udarów stanowią udary niedokrwienne (UNM), które powodowane są ostrym zamknięciem lub krytycznym zwężeniem tętnicy wenątrzczaszkowej lub domózgowej. Bezpośrednią przyczyną udaru niedokrwiennego w 20 proc. przypadków jest zatorowość sercowo-tętnicza.

Gdańscy naukowcy badają nowe możliwości terapeutyczne w leczeniu ostrego udaru niedokrwiennego mózgu

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika katedry Neurologii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uzyskał finansowanie w wysokości 30 mln zł w ramach dwóch konkursów Agencji Badań Medycznych (ABM). Granty dedykowane są tworzeniu nowych możliwości terapeutycznych w określonych grupach pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu.

W ramach pierwszego projektu – STROACT – gdańscy naukowcy badają skuteczność złożonego schematu farmakoterapii u pacjentów, u których doszło do zamknięcia małej lub średniej tętnicy doprowadzającej krew do mózgu u osób na stałe przyjmujących tzw. leki przeciwkrzepliwe. Jest to największa grupa pacjentów z udarem mózgu, którzy obecnie nie mogą otrzymać żadnego leczenia przyczynowego z potencjalnie radykalnym efektem terapeutycznym.

Badanie gdańskich naukowców zakłada, że pacjenci przyjmujący najpopularniejsze nowe antykoagulanty w przypadku wystąpienia udaru niedokrwiennego, jeśli nie są w grupie kwalifikującej się do trombektomii mechanicznej, mogą otrzymać skuteczne leczenie reperfuzyjne według nowego, badanego przez ekspertów schematu.

Wszystkie objawy udaru ustąpiły

U pierwszego na świecie pacjenta leczonego zaproponowanym przez nas schematem uzyskaliśmy pełen wczesny efekt terapeutyczny – ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu, które uwzględnia tzw. skala NIHSS – tłumaczy prof. dr hab. med. Bartosz Karaszewski, główny badacz. Ekspert zwraca jednak uwagę, że nie jest to jeszcze dowodem na skuteczność nowej terapii, ostatecznie okaże się to po ukończeniu projektu.

– Odjęło mi mowę, zacząłem bełkotać, miałem trudności z utrzymaniem równowagi, twarz mi się wykrzywiła. Chciałem coś mówić, ale było mi bardzo trudno. Powiedziałem tylko – „karetkę”. Doktor, który mnie przyjmował zaproponował leczenie w ramach testowanej terapii dla takich pacjentów jak ja. Gdy to usłyszałem, nie miałem wątpliwości, chciałem wrócić do pracy, być samodzielny. Lubię łowić ryby z wnukiem, interesuję się sportem. Nie wyobrażałem sobie, że to mogłoby się zmienić. Kiedy doktor zaproponował udział w badaniu, wiedziałem, że to szansa – mówi Edward, pacjent po udarze mózgu, uczestnik badania klinicznego.

Pacjent dodaje, że po zastosowaniu terapii jeszcze tego samego dnia wszystkie objawy ustąpiły. Mężczyzna wrócił do pracy i nie zauważa żadnych problemów.

Szansa na powrót do zdrowia dla wielu pacjentów z udarem

Prof. dr hab. med. Bartosz Karaszewski, podkreśla, że jeśli badania wykażą skuteczność, każdego roku do normalnej albo prawie normalnej aktywności życiowej po udarze mózgu powracać będą dodatkowo dziesiątki, a może nawet setki osób w skali takiego kraju jak Polska. Ekspert dodaje, że zapewne w takim przypadku standardy te zaimplementowałyby także towarzystwa międzynarodowe.

Drugi projekt gdańskich badaczy – WAKE-IN – zakłada zbadanie skuteczności inwazyjnej metody leczenia udarów niedokrwiennych – trombektomii mechanicznej w określonych, precyzyjnie wyselekcjonowanych grupach pacjentów, u których doszło do zamknięcia dużej tętnicy doprowadzającej krew do mózgu, ale którzy według dzisiejszych standardów nie mogą być poddani takiemu zabiegowi.

Źródło: ABM

Przeczytaj także: Jak objawia się udar mózgu i jakie są jego przyczyny?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.