Chirurgia Newsy Pod sliderem

Gdyńscy specjaliści wykorzystali wirtualne planowanie w operacji przeszczepienia żuchwy

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Zespół specjalistów ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni przeprowadził pierwszą tego typu na Pomorzu operację rekonstrukcji żuchwy z zastosowaniem innowacyjnej metody wirtualnego planowania. Rozwiązanie pozwala na wykonanie obliczeń i przygotowanie szablonów jeszcze przed zabiegiem i rekonstrukcję żuchwy w bardzo precyzyjny sposób.

Operacja polegała na odtworzeniu ubytku zniszczonej procesem nowotworowym kości żuchwy za pomocą kości strzałki, która jest przenoszona z innego miejsca u chorego. Zabieg został wykonany przy zastosowaniu metody wirtualnego planowania. Dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich, podkreślił, że do operacji zespół przygotowywał się od dłuższego czasu.

Zabieg jest wirtualnie planowany przez informatyków

Zastosowanie metody wirtualnego planowania pozwoliło na wcześniejsze wykonanie szablonów zarówno do precyzyjnego wycięcia guza, jak i precyzyjnego ukształtowania nowej kości. Technologia umożliwiła również rekonstrukcję konkretnych części ciała w bardzo dokładny sposób.

Profesor Łukasz Krakowczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, pod okiem którego została przeprowadzona operacja, dodał, że w przypadku wirtualnego planowania pracę wykonują informatycy.

– Oni, mając do dyspozycji tomografię głowy, szyi i podudzi planują cały zabieg wirtualnie. My później przenosimy to na pacjenta – wyjaśnił.

Dr Dariusz Nałęcz zawrócił uwagę, że wcześniej nie było takiej możliwości obliczenia i przygotowania się przed operacją. Innowacyjna metoda pozwoliła na wykonanie obliczeń, stworzenie szablonów przed zabiegiem.

W przyszłości pacjent będzie mógł wrócić do normalnego funkcjonowania

Operacja została wykonana u 50-letniego pacjenta, który choruje na raka płaskonabłonkowego dna jamy ustnej z naciekiem na żuchwę. Mężczyzna był wcześniej operowany – nowotwór został wycięty i usunięty w całości. Po stwierdzeniu, że nie ma procesu nowotworowego, pacjent został przygotowany do rekonstrukcji. Po miesiącu od operacji mężczyzna ma rozpocząć pracę z logopedami. Prof. Krawczyk podkreślił, że odtworzenie żuchwy pozwoli również w przyszłości wszczepić implanty zębowe w kość, tak by pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Technologia 3D wspomoże odbudowę kostną fragmentów żuchwy i szczęki

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.