Newsy Pod sliderem Zdrowie publiczne

GIS: przed wykonaniem tatuażu lub makijażu permanentnego upewnijmy się, czy stosowany tusz jest bezpieczny

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) informuje, że w ostatnim czasie pojawiły się informacje odnośnie niebezpiecznych tuszy do tatuaży i makijażu permanentnego. Dlatego, jak przestrzega Urząd, przed zabiegiem należy zawsze upewnić się, że stosowany preparat jest przeznaczony do tego celu.

Jak informuje GIS, wymagania dla tuszu do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej (2020/2081).

Składniki tuszu do tatuażu mogą wywołać skutki ogólnoustrojowe

Jak czytamy w komunikacie GIS, mieszaniny, które stosuje się do tatuowania czy wykonania makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również ze składników pomocniczych, takich jak rozpuszczalnik, regulator pH, substancje konserwujące i inne.

Wykonanie tatuażu lub makijażu permanentnego wiąże się z uszkodzeniem bariery skórnej. W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu tusze mogą zostać wprowadzone do skóry właściwej człowieka, błon śluzowych, a nawet do wnętrza gałki ocznej – podkreśla GIS.

Niezależnie od tego, czy tusz wprowadzany jest do skóry lub błony śluzowej, rozpuszczalne składniki mieszaniny mogą przedostawać się do krwi i wywoływać skutki ogólnoustrojowe. Metabolizm składników w skórze, a także ich rozkład, np. z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie laserowe, może prowadzić do uwalniania w organizmie niebezpiecznych związków.

Jak sprawdzić czy mieszanina do tatuowania jest bezpieczna?

GIS zaznacza, że na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone następującą informacją „Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”. Na etykiecie mieszaniny powinny ponadto znaleźć się informacje, takie jak: numer partii, wykaz składników, a także (o ile wynika to ze składu produktu) informacje o: zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu i chromu (VI; stężenie dla niklu w produkcie nie może przekraczać 0,0005%, dla chromu – 0,00005%) oraz ostrzeżenie „Może powodować reakcje alergiczne”, instrukcji bezpieczeństwa na potrzeby używania.

Przed użyciem mieszaniny do tatuowania, osoba, która ją wykonuje jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.

GIS alarmuje, że mieszaniny, które nie zawierają zwrotu „Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym” nie mogą być używane do tatuowania. Przypadki wykorzystywania tuszów niezgodnych z wymaganiami należy zgłaszać do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Źródło: GIS

Źródło: Zaburzenia pracy wątroby mogą manifestować się na skórze

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.