Newsy Pod sliderem

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Kleszcze osiągają aktywność już w temperaturze 5 stopni Celsjusza. W ostatnich latach zauważono wzrost liczebności tych pajęczaków, co zwiększa ryzyko zarażenia się chorobami odkleszczowymi. Czy wiesz jakich błędów nie popełniać przy wyciąganiu kleszcza ze skóry?

Choć kleszcze są niewielkich rozmiarów, mogą stanowić poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Wszystko przez choroby przenoszone przez te pajęczaki. Najczęściej wymienianą chorobą odkleszczową jest borelioza, której liczba diagnozowanych przypadków w ciągu ostatnich lat, wyraźnie wzrosła. Kolejną jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), które może przebiegać praktycznie bezobjawowo, jak i doprowadzić do zgonu osoby zainfekowanej.

Kleszcze już dawno przestały występować tylko w lasach i łąkach porośniętych wysoką trawą. Obecnie można je znaleźć w przydomowych ogródkach czy też miejskich parkach. Powszechne występowanie kleszczy oraz to, że łagodne zimy znacząco wydłużają okres ich aktywności, sprawiają, że niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak można ich unikać.

Profilaktyka przeciwko kleszczom

Unikanie miejsc bytowania kleszczy wydaje się oczywistym sposobem na zapobieganie ich ugryzieniom. Niestety ze względu na ich rosnącą liczebność oraz rozszerzający się zakres występowania staje się to coraz trudniejsze. Mimo to warto omijać miejsca, w których kleszcze szczególnie lubią przebywać. Zaliczają się do nich: wysokie trawy, paprocie, gęste zarośla, lasy liściaste i mieszane. Warto też korzystać z preparatów odstraszających kleszcze, które można nanosić bezpośrednio na skórę lub ubranie.

Zabezpieczeniem przed kleszczami będzie również odpowiednie ubranie, które powinno mieć długie rękawy i nogawki. Dobrze jest też zakładać odzież w jasnych kolorach, aby łatwiej dostrzec chodzące po nim kleszcze. Ważne jest również zabezpieczenie głowy. Istotne jest, aby po powrocie do domu dokładnie sprawdzić całe ciało, szczególnie: pachy, pachwiny, wnętrze pępka, ręce, nogi, zgięcia stawów kolanowych i łokciowych, skórę za uszami, linię włosów na głowie, owłosioną część głowy, a także fałdy skórne.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Największym błędem w usuwaniu kleszcza z ciała jest próba wyciągnięcia go za pomocą palców bądź tłustych substancji. Te mogą doprowadzić do zatkania tchawek, czyli aparatu oddechowego kleszcza, co w konsekwencji wywołuje u niego wymioty, które znacząco zwiększają ryzyko zakażenia. Nie zaleca się także korzystania z metalowych pęset, które mogą okazać się zbyt ostre i zwyczajnie go przetną.

W usunięciu kleszcza najlepiej sprawdzą się plastikowe pęsety, lasso na kleszcze lub miniaturowe pompki ssące. Pajęczaka chwytamy jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem ku górze wyciągamy. Następnie należy dokładnie umyć ręce, a miejsce ukłucia zdezynfekować wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji. Jeżeli nie mamy warunków do tego, aby prawidłowo wyciągnąć kleszcza ze skóry, można zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.

Ważna jest też obserwacja miejsca ukłucia, ponieważ objawy chorób odkleszczowych mogą pojawić się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Każda niepokojąca zmiana skórna, która pojawiła się wokół miejsca ugryzienia, powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Specjaliści WUM po raz pierwszy w Polsce zastosowali innowacyjną technikę w operacji rozszczepu kręgosłupa płodu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.