Jak zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa?
Koronawirus Newsy Pod sliderem

Jak zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Testy nadal będą bezpłatne dla pacjentów, jednak o ich zleceniu będzie decydował lekarz.

Ponadto jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem epidemicznym rządu, od 28 marca 2022 r. placówki medyczne (szpitale, sanatoria) nie mają prawa żądać od pacjentów negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

– Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – poinformował Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Zgodnie ze stanowiskiem wydanym przez prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, podpisane m.in. przez prof. Rafała Niżankowskiego (Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia), prof. Michała Myśliwca (I Klinika Nefrologii i Transplantologii UM Białystok) oraz prof. Piotra Szymańskiego (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA), decyzję o wystawieniu skierowania na test podejmuje lekarz, „na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19”.

Od 30 marca od godz. 12:00 nie ma możliwości samodzielnego zapisania się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online czy infolinię Domowej Opieki Medycznej (DOM). Z początkiem kwietnia cofnięta została także możliwość wykonania bezpłatnego testu na COVID-19 w aptekach, laboratoriach czy mobilnych punktach wymazowych.

Jak dodano na stronie NFZ, „w aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem”.

Źródło: NFZ

Przeczytaj także: ICZMP w Łodzi: mimo poważnej wady serca, kobieta urodziła zdrowe dziecko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.