Koronawirus Newsy Pod sliderem

Komu przysługuje bezterminowy certyfikat covidowy?

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny bezterminowo dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotąd ważność certyfikatu wynosiła 270 dni przyjęcia ostatniej dawki szczepionki.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że nie ma rekomendacji odnośnie przyjęcia czwartej dawki szczepionki w naszym kraju, poza osobami powyżej 80. roku życia lub z obniżoną odpornością. Dlatego podjęto decyzję o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce dla osób, które zaszczepiły się trzema dawkami. Weszła ona w życie z dniem 26 kwietnia br.

Ilu Polaków przyjęło przypominającą dawkę szczepionki?

Dawkę przypominającą można przyjąć po odbyciu pełnego cyklu szczepień (dwie dawki lub jedna w przypadku preparatu Johnson & Johnson). Celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw COVID-19.

W Polsce podano dotąd  54 119 743 dawki szczepionek (dane na dzień 27.04.2022 r.), w tym w pełni zaszczepionych (2 dawkami) jest 22 421 994 osób. Przypominającą dawkę szczepionki przyjęło 11 663 025 osób.

Źródło: PAP, gov.pl

Przeczytaj także: Kto powinien zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciw Covid-19?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.