Newsy Onkologia Pod sliderem

Kraska: od stycznia każdy pacjent z chorobą onkologiczną będzie miał przydzielonego opiekuna

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Wiceminister Zdrowia poinformował, że każdy pacjent onkologiczny otrzyma w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej swojego opiekuna. Osoba ta będzie wspierała chorego w całym procesie leczenia, tak by nie czuł się on zagubiony w systemie.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że kończą się już prace nad budową Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustawa jest już przygotowana, a na jesieni powinna zostać uchwalona przez rząd. „Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku ta sieć zaczęła działać” – zaznaczył.

„System opieki zdrowotnej bardziej skonsolidowany”

Ponadto wiceszef resortu zdrowia podsumował korzyści, jakie spowodowała pandemia koronawirusa dla systemu opieki zdrowotnej, który według jego opinii stał się bardziej skonsolidowany, a także „bogatszy o doświadczenia i różnego rodzaju sprzęt medyczny”.

– W okresie covidu doposażyliśmy polskie szpitale nie tylko w respiratory i kardiomonitory, ale również w tomografy komputerowe czy karetki i nie zabieramy tego sprzętu. Ten sprzęt został w naszych szpitalach i myślę, że zdecydowanie poprawi szczególnie diagnostykę w tym okresie postcovidowym” – dodał Waldemar Kraska.

Wiceminister: Braki kadrowe piętą Achillesa

Kraska podkreślił też, że wszystkie kraje europejskie mierzą się z problemem braków kadrowych w ochronie zdrowia, zarówno lekarzy, jak również pielęgniarek i ratowników medycznych. Dlatego jak dodał, tak ważny jest dalszy rozwój uczelni, które kształcą kadrę medyczną. Zdaniem wiceministra możliwe jest zapobiegnięcie wyjazdom do pracy polskiej kadry medycznej.

„Jeżeli spojrzymy tylko przez pryzmat wynagrodzenia, to w tej chwili w Polsce wynagrodzenia dla kadry medycznej poszły bardzo mocno w górę. Natomiast dużą rolę odgrywa też to, jak działa system, jak łatwo można uzyskać specjalizacje, a tu mamy jeszcze wiele aspektów do poprawienia. Zachętą do pracy w Polsce jest też system kredytów studenckich, który uruchamiamy” – przypomniał.

Minister zwrócił uwagę na długość okresu kształcenia lekarzy, który łącznie trwa 11 lat (6 lat studiów i 5 lat specjalizacji) i koszty, które się z nim wiążą. Dlatego jak dodał, tak ważne jest stworzenie dobrych warunków i inwestycja w młodych ludzi, którzy chcą podjąć kształcenie w tym kierunku, „(…) są nam oni bardzo potrzebni” – dodał.

POZ Plus nie będzie obligatoryjny

Kraska powiedział również o zakończonym pilotażu systemu POZ Plus, który „spotkał się z bardzo przychylnym podejściem ze strony pacjentów. Dlatego chcemy to wprowadzać. Jednak ten program nie będzie obligatoryjny. Placówki POZ będą mogły przystępować do niego dobrowolnie”.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Eksperci: problem niedożywienia może dotykać nawet 85 proc. pacjentów onkologicznych

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.