Metoda, która może powstrzymać, a nawet cofnąć cukrzycę typu 2.
Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Metoda, która może powstrzymać, a nawet cofnąć cukrzycę typu 2.

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Yale School of Medicine i innych instytucji naukowych z USA opracowali metodę, która potencjalnie mogłaby powstrzymać bądź cofnąć cukrzycę typu 2. bez zastosowania farmakoterapii. Na czym ona polega?

Chodzi o nieinwazyjną metodę pobudzania ultradźwiękami pewnych specyficznych zakończeń nerwowych w wątrobie. W konsekwencji nerwy oddziałują na mózg i wpływają na stężenie neuroprzekaźników, które regulują metabolizm.

Jak wynika z prowadzonych przez amerykańskich naukowców badań, stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych przy użyciu ultradźwięków, zastosowana u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Dlatego badacze rozpoczęli już badania z udziałem ludzi.

– Choć dysponujemy różnymi lekami przeciwcukrzycowymi do leczenia zbyt wysokiego poziomu glukozy, cały czas szukamy nowych metod poprawy wrażliwości na insulinę u chorych – zaznaczył prof. Raimund Herzog, współautor publikacji.

Metoda ta, jak stwierdzono, prowadzi do korzystnych zmian w wątrobie, trzustce, mięśniach, tkance tłuszczowej, nerkach i jelitach. Według badaczy metoda ta jest przełomowym odkryciem w dziedzinie medycyny bioelektronicznej, która zajmuje się leczeniem chronicznych chorób z pomocą urządzeń oddziałujących na pracę układu nerwowego.

– Jeśli nasze, trwające już badania kliniczne potwierdzą obiecujące wyniki badań przedklinicznych opisanych w niniejszej pracy i ultradźwięki będzie można wykorzystać zarówno do obniżenia poziomu glukozy oraz insuliny, ultradźwiękowa neuromodulacja będzie ekscytującą, całkowicie nową opcją w leczeniu pacjentów – podkreślił prof. Herzog.

Wyniki prowadzonych badań zostały przedstawione w czasopiśmie naukowym „Nature Biomedical Engineering”.

Na cukrzycę typu 2 cierpi w Polsce ponad 2 mln osób, przy czym jedna czwarta nie jest tego świadoma. Natomiast na świecie wskaźnik ten wynosi ok. pół miliarda ludzi. Wśród powikłań nieodpowiednio leczonej cukrzycy są ślepota, niewydolność nerek, zawał, udar oraz amputacja kończyn.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Prezes PSD Dla EN: „Mamy W Polsce Plagę Zbyt Późnego Diagnozowania Cukrzycy”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.