Anestezjologia Konferencje Newsy Pielęgniarki Pod sliderem

Mgr Małgorzata Jadczak: „W pielęgniarstwie anestezjologii i intensywnej terapii musimy postawić na młodzież”

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

„Osobiście pracuję z młodym zespołem i ze studentami pielęgniarstwa i uważam, że są to wspaniali ludzie, którzy mają dużo kreatywności, chęci i zapału do pracy. Musimy inwestować w młodych ludzi i dać im szansę na wykorzystanie tych atutów. Mam nadzieję, że konferencja Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego pokaże im perspektywę pracy w tym zawodzie i możliwości rozwoju„ – mówi w rozmowie z EverethNews.pl mgr Małgorzata Jadczak, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologii i intensywnej terapii.

Mgr Małgorzata Jadczak, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, Uniwersyteckie Centrum Medyczne WUM Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Oddział Kliniczny Neurochirurgii z Pododdziałem Traumatologii Narządu Ruchu, jest Przewodniczącą Komitetu Naukowego konferencji I Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego. W rozmowie z naszym portalem ekspertka zdradziła, jakie będą najważniejsze tematy tego wydarzenia oraz jak udział w konferencji może przełożyć się na poprawę codziennego funkcjonowania oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Karolina Rybkowska, EverethNews.pl: Konferencja I Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego poświęcona będzie twórczej dyskusji oraz rozwojowi umiejętności zawodowych. Na wydarzenie zapraszamy nie tylko pielęgniarki, ale również innych przedstawicieli zawodów medycznych oraz studentów kierunków medycznych, by wspólnie wymieniać się doświadczeniami i poprawiać codzienną praktykę. Jakie będą główne tematy tej konferencji?

Mgr Małgorzata Jadczak: – Będziemy kompleksowo poruszać wiele tematów związanych z anestezjologią i intensywną opieką. Myślę, że bardzo ciekawe będą wykłady i dyskusje poświęcone nowościom, nowym rozwiązaniom technologicznym w tej dziedzinie czy nowym standardom opieki nad pacjentem. Powiemy również wiele o leczeniu bólu, żywieniu klinicznym czy ranach w oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jednym z nowych tematów w środowisku pielęgniarek anestezjologicznych i intensywnej opieki, który będziemy chcieli szeroko poruszyć, będą również dyskusje o samodzielnych zespołach pielęgniarskich, które prowadzą terapię pacjentów w wielu aspektach, bez udziału lekarza. Obecnie jest tylko kilka ośrodków, w których wdrożone są samodzielne zespoły pielęgniarskie. My znamy trzy takie placówki, być może podczas wydarzenia ujawnią się kolejne. Uważam, że takie rozwiązania jak najbardziej sprawdzają się w praktyce, natomiast chętnie przedstawimy tę koncepcję naszym słuchaczom, zapytamy ich, co oni sądzą o takich rozwiązaniach, gdyż bardzo ważne jest dla nas zdanie środowiska i dyskusja na ten temat.

Możemy już również zdradzić, że jednym z tematów, który poruszy Pani podczas konferencji I Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego będą powikłania po znieczuleniu ogólnym. Dlaczego ten temat jest ważny dla pielęgniarek anestezjologicznych i intensywnej opieki, a także przedstawicieli innych zawodów medycznych?

– Podczas swojej prelekcji będę chciała przedstawić nietypowe powikłania po znieczuleniu, ogólnym czy regionalnym, związane z pielęgnowaniem pacjenta w czasie znieczulenia, a więc powikłania, którym przede wszystkim zapobiegać może personel pielęgniarski. Myślę, że należy uświadomić słuchaczom z czym borykają się oddziały, gdy procedury nie są zachowane, jakie są późniejsze powikłania, nie koniecznie  związane bezpośrednio ze znieczuleniem i podawanymi lekami.

Czy dyskusja na temat takich powikłań, np. o tym jak często one występują, może przełożyć się na zmniejszenie ich występowania? Czy może to wpłynąć na codzienną praktykę?

– Mam ogromną nadzieję, że tak. Od kilku lat podczas swoich wykładów poruszam te elementy, staram się zainteresować środowisko tym tematem. Wciąż podkreślam, że zajmujemy się pacjentem całościowo, a więc skupiamy się nie tylko na prawidłowym dawkowaniu leków czy wentylacji mechanicznej, ale również odpowiedniemu przygotowaniu pacjenta, na elementach, które wpływają na czas hospitalizacji i przyspieszają powrót do zdrowia.

Chciałabym jeszcze zapytać o obecnie największe wyzwania w pielęgniarstwie anestezjologii i intensywnej opieki – czy na konferencji znajdzie się miejsce na dyskusję o brakach kadrowych czy postcovidowej rzeczywistości?

– Rzeczywiście braki kadrowe to problem, z którym borykamy się od długiego czasu. Zbyt mało pielęgniarek wchodzi do zawodu. Myślę, że największym elementem pozwalającym na zwiększenie zatrudnienia są finanse, które wciąż nie są adekwatne do obciążenia pracą w zawodzie pielęgniarki. Być może szersze wdrożenie samodzielnych zespołów pielęgniarskich w polskich szpitalach mogłoby wpłynąć na zwiększenie zatrudnienia, dając pielęgniarkom większe kompetencje. Natomiast uważam, że i tak największą rolę odgrywają tutaj zmiany systemowe.

Jeżeli chodzi o rzeczywistość pocovidową – tutaj mamy wiele do zrobienia. Na pewno musimy przywrócić standardy w postępowaniu z pacjentem sprzed pandemii. Nauczyliśmy się kompleksowej opieki nad pacjentem zakażonym koronawirusem, z którym pracuje się inaczej, co jest zupełnie zrozumiałe. Nie możemy jednak zapominać o pacjentach niezakażonych, gdzie również konieczna jest szczególna opieka i konkretne standardy, zwłaszcza na oddziałach AiIT.

Konferencja I Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego na pierwszym miejscu stawia dyskusję i wymianę doświadczeń. Podczas wydarzenia odbędzie się wiele żywych paneli dyskusyjnych, będzie również dużo praktyki. Dlaczego taka forma konferencji jest ważna dla przedstawicieli zawodów medycznych?

– Takie spotkania, gdzie główny nacisk kładziemy na rozmowę i dyskusję, przede wszystkim silnie integruje środowisko. Wymiana doświadczeń, możliwość poznania działania innych ośrodków, porównanie swoich praktyk i wyciągnięcie z tego nowych wniosków z pewnością wpłynie pozytywnie na codzienną pracę oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wymiana doświadczeń zawsze ma przełożenie na praktykę.

Ponadto w wydarzeniu tym ogromną rolę odegra również udział osób młodych, studentów kierunków medycznych. Osobiście pracuję z młodym zespołem i uważam, że naprawdę są to wspaniali ludzie, którzy mają dużo kreatywności, chęci i zapału do pracy. Musimy inwestować w młodych ludzi i dać im możliwości do wykorzystania tych atutów. Mam nadzieję, że Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego pokaże młodym studentom perspektywę pracy w tym zawodzie i możliwości rozwoju, a także zachęci ich do realizacji swojego celu zawodowego.

Źródło: Evereth News

 

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na konferencję I Forum Pielęgniarstwa Anestezjologicznego! Przypominamy również o specjalnej zniżce dla studentów kierunków medycznych – cena trzydniowej konferencji już od 160 zł!

Przeczytaj także: Najdroższy lek na SMA u dzieci na wrześniowej liście refundacyjnej

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.