Lekarze Ministerstwo Zdrowia Newsy Opieka nad pacjentem Pielęgniarki Pod sliderem

Minister zdrowia zapowiedział fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu POZ

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Źródło zdjęcia: Facebook/ Ministerstwo Zdrowia

Reforma podstawowej opieki zdrowotnej skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji Adam Niedzielski, prace ekspertów nad reformą POZ trwały przez rok. Uwzględniały one m.in. oczekiwania pacjentów i sposób funkcjonowania gabinetów.

Poszerzenie badań diagnostycznych

– Pacjenci, ale również lekarze, oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych. (…) Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ – podkreślił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski dodał również, że zmieni się sposób finansowania badań diagnostycznych. Nie będą już one finansowane w ramach tzw. stawki kapitacyjnej, czyli ryczałtowego płacenia za pacjenta, tylko za wykonane badania.

Od 1 lipca dodatkowe badania diagnostyczne będą obejmować: ferrytynę, witaminę B12, anty-CCP, antygen H. pyroli w kale, anty-HCV, szybkie testy (CPR – szybki test ilościowy dla dzieci do ukończenia 6. roku życia oraz strep-test). Oprócz tego lekarz POZ będzie mógł skierować pacjenta na tomografię klatki piersiowej po uprzednio wykonanym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji.

Źródło: Facebook/ Ministerstwo Zdrowia

Opieka koordynowana i nad pacjentami przewlekle chorymi

– Kolejne założenie, które było dla nas bardzo ważne, to żeby pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie POZ, a nie tylko przekazywani do specjalistów. (…) Jest wiele chorób, takich jak cukrzyca (…), które mogą być prowadzone przez lekarza POZ – wskazywał Adam Niedzielski i zaznaczył, że rozwiązanie to łączy się z wdrożeniem opieki koordynowanej.

– Opieka koordynowana to taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. Elementem zarządzania ścieżką pacjenta będzie właśnie POZ – mówił szef resortu.

W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Źródło: Facebook/ Ministerstwo Zdrowia

Realizacja programów profilaktycznych

Profilaktyka, jak zaznaczył minister zdrowia, powinna być fundamentem piramidy świadczeń. Nowym standardem opieki, jak dodał, będzie proaktywna opieka.

Lekarze POZ będą otrzymywali premie, dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych, jeżeli będzie widać wyraźne przyrosty zainteresowania, bo rolą lekarza rodzinnego jest dbanie o pacjenta również w sposób proaktywny – wskazywał szef resortu zdrowia.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w zakresie medycyny rodzinnej, zapowiedziała, że zmiany zajdą m.in. w programie profilaktyki chorób układu krążenia. Do badań będzie mogła zakwalifikować się większa grupa pacjentów, w wieku od 35 do 65 lat. Ponadto program będą mogły samodzielnie realizować pielęgniarki, zamiast dotychczas, tylko lekarze POZ. Zostanie również wprowadzona premia za realizację profilaktyki raka szyjki macicy i za objęcie większego procenta populacji badaniem mammograficznym.

Zgodnie z założeniami reformy POZ świadczenia pielęgniarskie będą rozliczane zadaniowo.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia, PAP

Przeczytaj także: Kto może wejść do lekarza poza kolejnością? RPP wyjaśnia

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.