MZ dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych kwotą 10 milionów złotych
Newsy Pielęgniarki Pod sliderem

MZ dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych kwotą 10 milionów złotych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Źródło zdjęcia: Evereth News

24 maja w Warszawie odbył się briefing prasowy, na którym przedstawiono raport wydany przez NRPiP, przedstawiający struktury wiekowe pielęgniarek i położnych. W wydarzeniu wzięli udział prezes NRPiP Zofia Małas, wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska i wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Podczas swojego wystąpienia Zofia Małas zwróciła uwagę, że wśród pielęgniarek i położnych widoczna jest luka pokoleniowa. Przekazała też, że średnia wieku zarówno wśród pielęgniarek, jak i położnych wynosi w Polsce ponad 50 lat. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej młodych osób zdobywało wykształcenie w tych kierunkach.

– W Polsce mamy 234 tysiące pracujących pielęgniarek, 29 tysięcy pracujących położnych i to, co nam spędza sen z oczu, to jest wiek naszych koleżanek. Średni wiek wśród pielęgniarek to 53 lata, położne są średnio 2 lata młodsze. Chcielibyśmy „odmłodzić” nasze grupy zawodowe i dlatego bardzo zależy nam na zachęcaniu młodzieży do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa, później zdobywania dyplomów i wykonywania tych najpiękniejszych zawodów, jeżeli chodzi o opiekę nad naszym społeczeństwem zarówno chorym, jak i zdrowym – powiedziała prezes NRPiP Zofia Małas.

Promocja zawodu pielęgniarki i położnej

Wszyscy występujący podczas briefingu podkreślali, jak ważne jest, aby coraz więcej młodych osób decydowało się na podjęcie studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Niezbędna do tego jest stała promocja zawodu pielęgniarki i położnej. Według wiceprezes Marioli Łodzińskiej, zadaniem NIPiP będzie promowanie pielęgniarstwa i położnictwa wśród osób, które nie zdecydowały o kierunku swojej edukacji policealnej.

– Niepokoi nas to, że coraz więcej pielęgniarek nabywa uprawnienia emerytalne w stosunku do tych, które uzyskują prawo do wykonywania zawodu. W związku z czym naszym zadaniem będzie promowanie wśród młodzieży studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo oraz pokazanie jak różnorodnymi zawodami są te zawody. Myślę, że każdy znajdzie swoje miejsce w systemie, gdzie będzie mógł się odnaleźć i realizować w świadczeniu usług zdrowotnych – powiedziała wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.

Głos w sprawie promowania zawodu pielęgniarki i położnej zabrał również wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który podkreślił, że coraz więcej młodych osób decyduje się na studiowanie pielęgniarstwa i położnictwa, ale też powstaje coraz więcej placówek kształcących w tym kierunku. Dodał też, że Ministerstwo Zdrowia w tym roku dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych kwotą 10 milionów złotych. Minister wyraził również nadzieję na współpracę z NIPiP nad dużym projektem unijnym opiewającym na kwotę ponad 100 milionów złotych. Jak na razie nie zdradzono szczegółów projektu.

– Na przestrzeni ostatnich lat udało nam się odwrócić trendy, jeżeli chodzi o ilość zarejestrowanych, aktywnych pielęgniarek. Oczywiście ta dynamika cały czas jest dla nas wyzwaniem i chcemy, żeby była większa – powiedział wiceminister Piotr Bromber.

Odsłonięcie muralu na 30-lecie samorządu pielęgniarek i położnych

Podczas spotkania odbyło się również odsłonięcie muralu, który powstał z okazji 30-lecia samorządu pielęgniarek i położnych. Mural został namalowany na ścianie przychodni znajdującej się przy ulicy Grzybowskiej 34 w Warszawie. Widać na nim trzy sylwetki: pielęgniarki, położnej i pielęgniarza. Hasłem, które umieszczono na obrazie jest „Profesjonalni i samodzielni. 30 lat samorządu pielęgniarek i położnych. Autorem muralu jest Dominik Kowalczyk.

– Zawody pielęgniarki i położnej, w zasadzie od początku powstania samorządu pielęgniarek i położnych, czyli od ponad 30 lat, przebyły bardzo długą drogę i stały się zawodami samodzielnymi i profesjonalnymi – dodała na koniec prezes NRPiP Zofia Małas.

W uroczystości oficjalnego odsłonięcia muralu wzięły też udział kierownik przychodni dr Małgorzata Morgiewicz i przełożona pielęgniarek mgr Magdalena Augustyńczyk.

Źródło: Evereth News

Przeczytaj także: Na jakie choroby oczu najczęściej cierpią uczniowie klas I-III? – wyniki badania pilotażowego

 

0 thoughts on “MZ dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych kwotą 10 milionów złotych

  1. Ja mam ogromną prośbę do przedstawicieli piel. i poł. w Polsce – przestańcie Panie brać udział w konferencjach prasowych czy innych tego typu wydarzeniach w fartuchach szpitalnych – wygląda to co najmniej niepoważnie i nieprofesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.