Ministerstwo Zdrowia Newsy Pielęgniarki Pod sliderem

MZ dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych. Prezes NRPiP: „Nigdy tak ogromnych pieniędzy środowisko nie otrzymało”

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

18 sierpnia minister zdrowia, Adam Niedzielski, podpisał umowę z prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofią Małas, dotyczącą kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Jak podał resort, na cel ten przeznaczonych zostanie 112 mln zł, a z kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych skorzysta ponad 30 tys. pielęgniarek i położnych z całego kraju.

– To jest rekordowe wydarzenie, historyczne. Nigdy tak ogromnych pieniędzy środowisko pielęgniarek i położnych nie otrzymało. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych od dawna zabiegała o środki na kształcenie podyplomowe, tak żeby pielęgniarki nie musiały z własnych wynagrodzeń, własnej kieszeni ich finansować. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni i bardzo się cieszymy. Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, że to aż tak duże środki poszły – podkreśliła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i położnych (NRPiP).

Projekt „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” jest w całości finansowany ze środków w ramach reakcji UE na pandemię COVID-19. Jego głównym celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych z zakresu chorób i powikłań po chorobach zakaźnych, w tym COVID-19.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jakie kursy będą realizowane w ramach projektu?

Projekt obejmuje kursy specjalistyczne, m.in.:

  • opieka nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 oraz po jej przebyciu,
  • opieka nad pacjentem z innymi chorobami zakaźnymi,
  • opieka nad pacjentem wymagającym wysokoprzepływowej terapii tlenem,
  • pielęgniarstwo pulmonologiczne,
  • pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie,
  • wsparcie psychologiczne dla pacjenta i ich rodzin,

oraz kwalifikacyjne, takie jak:

  • pielęgniarstwo kardiologiczne,
  • pielęgniarstwo neurologiczne,
  • pielęgniarstwo psychiatryczne.

Prezes NRPiP: zainteresowanie środowiska kształceniem już jest duże

Warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Nie ma natomiast znaczenia sposób i miejsce zatrudnienia.

– Mamy za zadanie, w ramach podpisanej umowy z Ministerstwem Zdrowia, przeszkolić 35 tys. pielęgniarek i położnych w Polsce do końca 2023 r. To jest właśnie 10 proc. stanu pielęgniarskiego. Kształcenie będzie odbywało się w całej Polsce. To będą kursy kwalifikacyjne i kursy specjalistyczne, np. kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kurs EKG, komunikacji interpersonalnej – wskazała prezes NRPiP.

Jak dodała Zofia Małas, szkolenia ruszą już od września. Informację o zapisach będzie można uzyskać w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych. Prezes samorządu pielęgniarek poinformowała również, że zainteresowanie środowiska kształceniem podyplomowym w ramach tego projektu już jest duże.

Źródła: NIPiP, Ministerstwo Zdrowia

Przeczytaj także: MZ dofinansuje kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych kwotą 10 milionów złotych

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.