Koronawirus Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem

MZ podjęło decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek. Jakie obostrzenia zostaną jeszcze odwołane?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

„Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji resortu poświęconej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

W konferencji Ministerstwa Zdrowia udział wzięli szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), Krzysztof Saczka, oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy (NIZP PZH), Grzegorz Juszczyk.

„Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy”

Jak podkreślał Adam Niedzielski w ostatnim czasie obserwowany jest spadek liczby przypadków zakażeń COVID-19.

Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. – zaznaczył minister zdrowia – Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy – dodał Nidzielski.

Minister zdrowia wskazał, że sytuacja międzynarodowa i prognozy odnośnie COVID-19 są obecnie pozytywne. Jak przewiduje resort, do końca kwietnia nastąpi redukcja zakażeń i hospitalizacji. Niedzielski zaznaczył, że nawet większa liczba zakażeń nie przekłada się na zwiększoną liczbę hospitalizacji. „Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń” – dodał minister zdrowia.

– Zespół ds. prognozowania epidemii prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80 proc., nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń. Upowszechnia się podwiarant wirusa Omicron. W Polsce ten subwariant dominuje i wynosi aż 70 proc. – podkreślił dyrektor NIZP PZH.

Źródło: Facebook/ Ministerstwo Zdrowia

Od 28 marca zniesienie maseczek, izolacji domowej i kwarantanny

Od 28 marca, jak podkreślił Adam Niedzielski, zostaną odwołane właściwie wszystkie obostrzenia epidemiczne. MZ znosi nie tylko obowiązek noszenia maseczek (z wyłączeniem wizyt w podmiotach leczniczych), ale także izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną (nadal będzie jednak obowiązywała karta lokalizacyjna pasażera wypełniana przy przekraczaniu granicy). Jak poinformował Adam Niedzielski – pacjenci, którzy zostaną zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami izolować się w domu. Ponadto od 1 kwietnia bezpłatne testy w kierunku COVID-19 będzie można wykonać tylko na zlecenie lekarza.

Szef GIS dodał, że nadal będą prowadzone wywiady epidemiologiczne i identyfikowane zagrożenia. Wyjaśnił, że w przypadku stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa będą wprowadzane narzędzia w postaci kwarantanny. „Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować” – zaznaczył Krzysztof Saczka.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Przeczytaj także: PPOZ: wraz z falą uchodźców z Ukrainy wraca w Polsce niebezpieczeństwo zachorowań na COVID-19

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.