Koronawirus Newsy Pod sliderem

MZ zmodyfikowało system raportowania covidowego i zapowiada zniesienie stanu epidemii w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku ze spadającą liczbą zakażeń koronawirusem i słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, modyfikuje system raportowania. Dane są podawane w odstępach tygodniowych, w każdą środę. Szef resortu zdrowia podkreślił również, że w kwietniu zostanie podjęta decyzja w sprawie zmiany stanu epidemii w Polsce na stan zagrożenia epidemicznego.

Za okres 16-20.04.2022 r., jak poinformował resort zdrowia, potwierdzono 3 483 przypadki zakażenia koronawirusem (w tym 299 ponownych zakażeń). Najwięcej infekcji wykryto w województwie mazowieckim (638), śląskim (409) i małopolskim (306). Najmniej – w województwie opolskim (71), lubuskim (73) i warmińsko-mazurskim (80). Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, a z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami – 45 osób. Na dzień 19 kwietnia w szpitalach przebywało 1 588 pacjentów z COVID-19.  Od 16 do 20 kwietnia wykonano ponad 50,8 tys. testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Z końcem marca i początkiem kwietnia zmieniły się restrykcje covidowe

Od 28 marca 2022 r. nie ma obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem wizyt w podmiotach leczniczych. Odwołano także izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną. Pacjenci, którzy zostaną zidentyfikowani jako zakażeni koronawirusem muszą sami izolować się w domu.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się również zasady zlecania i wykonywania testów na COVID-19. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz online lub konsultanta infolinii. Nie ma także opcji wykonania testu m.in. w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. Lekarz POZ może zdecydować o wykonaniu testu antygenowego, którego wynik dostępny jest już po kilku-, kilkunastu minutach. Na test PCR również zleca lekarz, np. przed przyjęciem do szpitala, jeżeli uzna to za konieczne.

Czy w kwietniu skończy się stan epidemii w Polsce?

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że w kwietniu zostanie podjęta decyzja o tym, czy stan epidemii w Polsce zostanie zamieniony na stan zagrożenia epidemicznego.

Prowadzimy bardziej analizy prawne, bo bardzo dużo legislacji zostało wprowadzonej w nawiązaniu do stanu epidemii. Chcemy wykonać taki krok, żeby ten stan epidemii zmienić na stan zagrożenia epidemicznego. (…) Na pewno decyzje na ten temat będziemy podejmowali w kwietniu, bo w tej chwili prowadzimy analizy prawne, jakiego typu regulacje są związane ze stanem epidemii – poinformował szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia podkreślił ponadto, że obecna sytuacja epidemiczna zmieniła się wobec tej z początku pandemii. „To jest sytuacja, w której możemy się czuć o wiele bardziej komfortowo, bo mamy realne narzędzia walki” – zaznaczył Niedzielski. Wskazał jednak, że COVID-19 dalej będzie nam towarzyszył „i prawdopodobnie musimy też z pewnym niepokojem patrzeć na wrzesień, czy pojawi się zagadnienie sezonowości”.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Kto powinien zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciw Covid-19?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.