Neurologia Newsy Obok slidera

Naukowcy odkryli, co może być przyczyną Alzheimera

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Do powstawania choroby Alzheimera mogą przyczyniać się uszkodzone bariery krew-mózg, które chronią neurony przed szkodliwymi dla nich tłuszczami – dowiedli naukowcy z University of Reading w Wielkiej Brytanii. Zdaniem badaczy odkrycie może przyczynić się do opracowania skutecznych metod leczenia tej choroby oraz innych zaburzeń.

Bariera krew-mózg to fizyczna i biochemiczna bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową. Bariera ta pozwala na przedostawanie się do neuronów tylko bezpiecznych substancji. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że jej zaburzenia mogą powodować chorobę Alzheimera – schorzenia, które dotyka miliony osób na świecie i ponad 300 tys. ludzi w Polsce.

Przez uszkodzoną barierę do mózgu dostają się szkodliwe kwasy tłuszczowe

Badania brytyjskich ekspertów zostały opublikowane na łamach pisma naukowego „Journal of Alzheimer’s Disease Reports”. Naukowcy sądzą, że przez uszkodzoną barierę krew-mózg do mózgu dostają się szkodliwe kwasy tłuszczowe, co może być odpowiedzialne za powstawanie choroby Alzheimera.

Badacze wyjaśniają, że zdrowa bariera krew-mózg jest niezwykle ważna dla efektywnego działania mózgu. Gdy ulega uszkodzeniu, tak jak w przypadku osób z Alzheimerem, zewnętrzne lipidy (cholesterol, kwasy tłuszczowe) mogą się przez nią przedostać. Mózg traktuje zewnętrzne tłuszcze inaczej niż te, które znajdują się w nim naturalnie. Według teorii brytyjskich naukowców ich obecność prowadzi do uszkodzeń, np. zmniejszenia objętości mózgu i rozwoju złogów amyloidu i białka tau. Skutkuje to typowymi objawami Alzheimera, takimi jak utrata pamięci, zaburzenia snu czy paranoja.

Odkrycie otwiera potencjalną drogę do poszukiwań nowych metod diagnostyki i terapii Alzheimera

W swoim badaniu naukowcy podkreślają, że czynniki Alzheimera są podobne do tych, które sprzyjają uszkodzeniu bariery krew-mózg. Są to np. urazy głowy, wiek, nadciśnienie, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, chroniczne zaburzenia snu czy stres. Eksperci twierdzą również, że za ich odkryciem przemawia obecna teoria mówiąca o tym, że przyczyną choroby są złogi beta-amyloidu, które mogą odpowiadać za powstawanie uszkodzeń bariery-krew mózg.

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii otwierają potencjalne drogi do poszukiwań nowych metod diagnostycznych i terapii Alzheimera. Ponadto odkrycie może mieć także odniesienie do innych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Nowa metoda leczenia choroby Alzheimera – terapia ultradźwiękami

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.