Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Naukowcy stworzyli niehormonalną tabletkę antykoncepcyjną dla mężczyzn

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego naukowcy zaprezentowali wyniki badań nad niehormonalną tabletką antykoncepcyjną dla mężczyzn. Pierwsze testy nad pigułką przeprowadzono na modelach zwierzęcych. Rozwiązanie okazało się w 99 proc. skuteczne w zapobieganiu ciąży.

Środek antykoncepcyjny o nazwie YCT529 został opracowany przez zespół naukowców z University of Minnesota Twin Cities. Związek zaburza działanie konkretnego białka zaangażowanego w tworzenie plemników.

Nowa metoda znacznie zmniejsza liczbę plemników

Badania prowadzone przez naukowców dotyczą białka RAR-alfa, które odgrywa istotną rolę w różnicowaniu się komórek, w tym produkcji plemników. Wyciszenie tego białka u myszy, jak wynika z wcześniejszych badań, powoduje u nich bezpłodność. Eksperci z University of Minnesota Twin Cities zbadali około 100 związków pod kątem tego, jak skutecznie mogą one hamować RAR-alfa w komórkach. Najskuteczniejszy okazał się związek o nazwie YCT529, który miał również potencjalnie najmniejsze skutki uboczne.

Naukowcy postanowili przetestować związek w badaniach na myszach. Gryzoniom podawano związek w formie doustnej przez okres 4 tygodni. Analizy wykazały, że doszło do znacznego zmniejszenia liczby plemników, a lek w 99 proc. zapobiegał ciąży. Zespół badaczy nie zaobserwował ponadto żadnych skutków ubocznych, a antykoncepcja była odwracalna – w okresie 4-6 tygodni od odstawienia leku myszy ponownie były płodne.

Eksperci planują rozpoczęcie badań klinicznych nad lekiem antykoncepcyjnym pod koniec 2022 r.

Naukowcy od lat szukają skutecznego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele metod antykoncepcji, np. tabletki antykoncepcyjne, plastry, wkładki wenątrzmaciczne. Jednocześnie ponoszą również więcej obciążeń finansowych i zdrowotnych związanych z antykoncepcją. Mężczyźni z kolei mogą jedynie zabezpieczać się prezerwatywami, które są podatne na uszkodzenia, lub wazektomią, którą odwrócić można jedynie za pomocą kosztownej operacji. Wskazuje to na potrzebę stworzenia nowego środka antykoncepcyjnego, który będzie bezpieczny i skuteczny.

Dlatego naukowcy od lat szukają rozwiązania. Opracowane zostały m.in. tabletki, które zaburzają testosteron lub inne hormony w celu zmniejszenia rozwoju plemników, ale niosą one za sobą wiele skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, depresja, podwyższony poziom „złego cholesterolu”. Istnieją również badania nad zastrzykami z żelu, które blokują uwalnianie plemników czy impulsami ultradźwiękowymi, które zabijają plemniki.

Przeczytaj także: Badania nad pierwszą bezpieczną i odwracalną antykoncepcją dla mężczyzn

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.