Newsy Pod sliderem Zdrowie publiczne

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali nowy środek chroniący przed promieniowaniem UV

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się stworzyć krem chroniący przed promieniowaniem UV. Badania wskazują, że działanie kremu może się utrzymywać przez kilka dni. Trwają prace, aby rewolucyjny produkt mógł jak najszybciej trafić na rynek.

Prof. dr hab. Marcin Majka wraz z dr. Ryszardem Grzybkiem zakończyli już badania laboratoryjne nad swoim preparatem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz zeskalowali proces jego produkcji, co oznacza, że udowodnili możliwość produkcji specyfiku na skalę przemysłową. Nie ulega wątpliwości, że jest to przełomowe odkrycie w obszarze profilaktyki nowotworów skóry.

Filtr UV na bazie melaniny

Światło słoneczne jest niezbędne do wytwarzania przez ludzki organizm witaminy D3, jednak wystawienie skóry na promieniowanie UV niesie ze sobą ryzyko powstania nowotworów. Przy stosowaniu standardowych kremów z filtrem ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym trwa kilka godzin lub do pierwszego kontaktu skóry z wodą. Wynika to z faktu, że syntetyczne kremy nie wnikają do głębszych warstw skóry i ulegają ścieraniu oraz rozpadowi.

Preparat opracowany przez polskich naukowców w przeciwieństwie do standardowych kremów może wnikać w głębsze warstwy skóry, nie wywołując jednocześnie skutków ubocznych. Jest to spowodowane tym, że rolę filtra odgrywa w nim pigment nazywany melaniną, odpowiadający melaninie produkowanej w naturalny sposób przez ludzką skórę. Do wytworzenia pigmentu naukowcy wykorzystali komórki macierzyste. Dodatkowo fakt, że substancja wnika w skórę, sprawia, że jej działanie jest o wiele dłuższe.

Kiedy preparat opracowany przez polskich naukowców trafi do sklepów?

Czas wejścia produktu na rynek jest w tym momencie trudny do oszacowania ze względu na trudności logistyczne. Jednak naukowcy są przekonani, że zapotrzebowanie na ich produkt jest ogromne, zwłaszcza w branży kosmetyków dermoprotekcyjnych. Zaznaczają też, że po uporaniu się z aktualnymi problemami będą w pełni gotowi, aby wejść na rynek ze swoim produktem.

Źródło: onet.pl

Przeczytaj także: Badania: odpoczynek od mediów społecznościowych poprawia zdrowie psychiczne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.