Newsy Pod sliderem Zdrowie publiczne

NCK wydało pilny apel. Wzrost zapotrzebowania na krew w całej Polsce

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Narodowe Centrum Krwi poinformowało o zwiększonym zapotrzebowaniu na krew w całej Polsce. Wystosowano specjalny apel, aby zachęcić Polaków do oddawania krwi lub jej składników. Jak przygotować się do oddania krwi?

Transfuzja krwi jest zabiegiem medycznym, który może bezpośrednio uratować życie pacjenta. Niestety w maju Narodowe Centrum Krwi odnotowało zwiększone zapotrzebowanie na krew oraz jej składniki, które doprowadziło do sytuacji, w której poziom niektórych grup krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa spadł do bardzo niskiego poziomu.

– W szpitalach jednak dalej czekają pacjenci m.in. noworodki, dzieci i kobiety w ciąży, wymagający leczenia krwią lub jej składnikami. Krwiodawco, potrzebujemy Twojej pomocy właśnie teraz!  W całym kraju odnotowujemy zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Zgłoś się do CKiK, oddaj krew i spraw, by ktoś tak jak Ty mógł cieszyć się piękną i wiosenną pogodą. Do podzielenia się dobrem zaproś także swoich przyjaciół – czytamy w opublikowanym apelu.

Kto może zostać krwiodawcą?

Dawcą krwi może zostać osoba w wieku między 18 a 65 rokiem życia, ważąca co najmniej 50 kilogramów, u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innej części ciała. Przeciwwskazaniem do oddania krwi są m.in. zabieg operacyjny, badanie endoskopowe (np. laparoskopia, gastroskopia, artroskopia), leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w odstępie czasu krótszym niż 6 miesięcy przed oddaniem krwi, a także takie choroby jak np. astma oskrzelowa i cukrzyca.

Dawcą nie mogą zostać również osoby cierpiące na choroby przenoszone przez krew (AIDS, WZW B). Dlatego niezwykle ważne jest, aby w trakcie badania kwalifikującego do oddania krwi nie zatajać informacji o swoim stanie zdrowia.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Na zabieg oddawania krwi należy przyjść wypoczętym, bez objawów chorobowych i po zjedzeniu lekkiego posiłku. Tuż przed pobraniem krwi nie powinno się palić papierosów, ponieważ może to pogorszyć reakcję organizmu na utratę krwi. Każdy potencjalny krwiodawca powinien też mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Warto podkreślić, że krew można oddawać również poza swoim miejscem zamieszkania.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Nawet jedna kropla krwi w moczu to sygnał alarmowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.