Newsy Pediatria Slider_duży Stomatologia

NFZ: nieprawidłowy zgryz u dziecka może prowadzić do wielu problemów

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nieprawidłowy zgryz może być sygnałem lub skutkiem problemu zdrowotnego, dlatego warto się o niego zatroszczyć i skonsultować problem ze specjalistą. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że do ortodonty skierowanie nie jest potrzebne.

Kiedy konieczna jest wizyta u ortodonty z dzieckiem?

Na wizytę kontrolną u ortodonty z dzieckiem należy zgłosić się, gdy zaczyna ono ząbkować. Pierwsza wizyta powinna odbyć się najpóźniej w wieku 7 lat. NFZ przypomina, jak istotne jest zadbanie o zęby mleczne u swojej pociechy, ponieważ przekłada się to prawidłowy na zgryz w dorosłym życiu.

Koniecznym wskazaniem do wizyty u ortodonty są następujące objawy:

  • niesymetryczne rysy twarzy,
  • nieprawidłowe ułożenie zębów (zęby stłoczone, rozstawione zbyt szeroko – szpary między zębami),
  • wady wymowy;
  • oddychanie ustami lub stale otwarte usta;
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda,
  • dysfunkcje języka,
  • szkodliwe nawyki – ssanie palca, ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów,
  • zgrzytanie zębami i przedwczesna utrata zębów.

Do ukończenia 12. roku życia dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia, a do ukończenia 13. roku życia do kontroli wyników po zakończonym leczeniu. Bezpłatnie można uzyskać ruchomy aparat (do 12 lat) i jego naprawę (do 13 lat), a także zdjęcie pantomograficzne (RTG panoramiczne zębów) – 2 razy w trakcie całego leczenia i tylko ze skierowaniem do ortodonty i kontrolę zgryzu po zakończeniu leczenia.

Jakie mogą być skutki nieleczenia nieprawidłowego zgryzu?

Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do wielu problemów. Zachodzące i skrzywione zęby trudniej jest wyczyścić, co może prowadzić do próchnicy. Z kolei obciążone mięśnie żwaczy niejednokrotnie powodują ból głowy i żuchwy, a także chrapanie, bezdech senny i nieprawidłową postawę ciała. Krzywe zęby mogą się również łamać i kruszyć oraz pękać, a źle ustawione zęby mleczne utrudniają rośnięcie zębom stałym. Nieprawidłowo ustawione zęby mleczne i stałe mogą powodować wady wymowy. Nieleczenie nieprawidłowości w obrębie zgryzu może prowadzić do recesji dziąseł i ścierania się zębów.

Niekiedy przed leczeniem ortodontycznym wskazana jest konsultacja z laryngologiem, np. ze względu na przerośnięte migdałki. Wówczas konieczne będzie skierowanie, które wystawia każdy lekarz udzielający świadczeń w ramach NFZ.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Porozumienie Zielonogórskie przypomina, kiedy nie zgłaszać się na SOR z dzieckiem

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.