Badania naukowe Neurologia Newsy Pod sliderem

Nowa metoda leczenia choroby Alzheimera – terapia ultradźwiękami

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Według naukowców z Korei Południowej w leczeniu chorych na Alzheimera można zastosować synchronizację fal mózgowych z impulsami ultradźwiękowymi. Wstępne badania wykazały, że ta innowacyjna metoda hamuje postęp schorzeń neurodegeneracyjnych.

Zespół prof. Jae Gwan Kima z Gwangju Institute of Science and Technology (GIST) w Korei Południowej prowadzi badania nad nowymi strategiami leczenia choroby Alzheimera. Jednym z najnowszych projektów naukowców jest przezczaszkowa stymulacja mózgu ultradźwiękami zsynchronizowanymi z aktywnością elektryczną mózgu. Metoda ta polega na wystawieniu obiektu terapii na powtarzający się bodziec – może być nim światło, dźwięk lub wibracje mechaniczne.

Naukowcy przeprowadzili już pierwsze eksperymenty na myszach z odpowiednikiem ludzkiego alzheimera. Przez dwa tygodnie po dwie godziny dziennie zwierzęta wystawiano na działanie impulsów ultradźwiękowych. Następnie myszy poddano szczegółowym badaniom. Stwierdzono u nich obniżony poziom blaszek β-amyloidowych i poziom białka tau w mózgu, które są charakterystyczne dla wczesnej fazy Alzheimera. Po przeprowadzeniu analiz elektroencefalograficznych odnotowano również znaczącą poprawę funkcjonowania mózgów zwierząt. Ponadto wykazano, że zabieg nie doprowadził do krwotoków mózgowych, a tym samym nie jest mechanicznie szkodliwy dla tkanki mózgowej.

– W porównaniu z innymi metodami dotyczącymi fal gamma, które opierają się na dźwiękach lub migoczącym świetle, ultradźwięki mogą dotrzeć do mózgu w sposób nieinwazyjny, bez zakłócania naszego układu sensorycznego. To sprawia, że podejście oparte na ultradźwiękach jest wygodniejsze dla pacjentów – podkreślił prof. Jae Gwan Kim.

Według autorów projektu ich badania mogą przyczynić się do opracowania nowatorskich i nieinwazyjnych metod terapii choroby Alzheimera oraz innych schorzeń neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona. W opinii naukowców jedną z największych zalet strategii leczenia opartych na ultradźwiękach jest to, że nie powodują wystąpienia działań niepożądanych.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Alzheimer łatwiej rozwija się u kobiet

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.