Nowa metoda weryfikacji składu suplementów diety – badania polskich naukowców
Dietetyka Newsy Pod sliderem

Nowa metoda weryfikacji składu suplementów diety – badania polskich naukowców

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymali 0,5 mln dofinansowania na opracowanie metody, która będzie w stanie weryfikować skład suplementów diety. Środki zostały przyznane w ramach III naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Małgorzata Karbarz, liderka zespołu projektowego, zwróciła uwagę, że coraz ważniejszą kwestią stają się bezpieczeństwo i jakość żywności. Dlatego zespół pracuje nad rozwiązaniem, które pozwala na weryfikację składników suplementów diety na podstawie analizy molekularnej. Ta z kolei ma za zadanie ocenić DNA, które są w nich zawarte.

„Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, w składzie których producent deklaruje obecność rodzimych oraz egzotycznych roślin, jak również grzybów pełnych substancji bioaktywnych. Prowadzone przez nas badania umożliwią sprawdzenie rzeczywistego składu danego suplementu diety” – wyjaśniła Karbarz.

Metoda barkodowania DNA a weryfikacja składu suplementów diety

Autorzy projektu zdecydowali o zastosowaniu w realizacji projektu metody borkodowania DNA, która ma za zadanie zidentyfikować gatunki na podstawie fragmentów tkanek, a także w stadiach rozwojowych, które są trudne do określenia w sposób tradycyjny. Nowa metoda weryfikacji wydaje się zasadna, ponieważ jak zaznaczyła liderka zespołu projektowego, firmy produkujące suplementy diety podają niewłaściwą nazwę gatunkową na opakowaniu preparatu.

„Może to wynikać z błędów identyfikacji materiału wyjściowego za pomocą analizy morfologicznej. Ich „odpowiedniki” w postaci tańszych, łatwiej dostępnych gatunków nie spełniają funkcji prozdrowotnej. Stanowi to zagrożenie dla osób stosujących suplement oraz obniża jego skuteczność. Ma to również negatywny ekonomiczny wpływ na uczciwych producentów stosujących właściwy gatunek, gdyż obniża wiarygodność skuteczności danego gatunku, a co za tym idzie obniża sprzedaż” – rozwinęła badaczka.

Regulacje prawne dotyczące suplementów diety

W związku z tym, że regulacje prawne dotyczące suplementów diety różnią się od tych, którym podlegają farmaceutyki, skuteczność tych pierwszych nie jest każdorazowo potwierdzona. A jak podkreśla Karbarz, „na stronach internetowych czy opakowaniach właściwości prozdrowotne przypisane są do gatunku, nie do produktu końcowego. Dodatkowo, producent suplementu diety często nie jest wytwórcą surowca, z którego suplement jest produkowany. Nasze rozwiązanie pozwoli na zapewnienie konsumentom dostępu do suplementów o uwierzytelnionym składzie”.

Nowa metoda weryfikacji składu suplementów pozwoli na zastosowanie również w przemyśle spożywczym i ogrodniczym. Rozwiązanie będzie mogło sprawdzić się także podczas kontroli granicznej transportu międzynarodowego.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Badanie: nowa metoda łagodzenia bólu przewlekłego

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.