Lekarze Newsy Pod sliderem

NRL powołała pełnomocnika do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Oleg Nowak, lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii, został powołany na pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami przez Naczelną Radę Lekarską. Prezes NRL przyznaje, że docierają do niego sygnały od lekarzy z niepełnosprawnościami o kłopotach z procedurami oraz absurdach utrudniających i blokujących im możliwość kształcenia czy pracy.

Oleg Nowak po wypadku na snowboardzie jeździ na wózku. Nowy pełnomocnik ma 31 lat i nie pełnił wcześniej funkcji w samorządzie lekarskim. Powołanie pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami jest pomysłem prezesa NRL, Łukasza Jankowskiego. Jak podkreśla niepełnosprawność wśród lekarzy to szeroki obszar, którym Naczelna Izba Lekarska musi się zająć.

– O tym, co nie działa, jak mogłoby działać wiedzą najlepiej ci, którzy są w środku problemów. Stąd też naturalnym wydało mi się powołanie pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami oraz zaproponowanie funkcji jednemu z lekarzy, którzy mierzą się z barierami systemowymi – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Łukasz Jankowski.

Oleg Nowak: „Moim celem jest nie tylko walka z barierami organizacyjnymi, formalnymi, lecz również ze stereotypami

Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że obecnie nie wiadomo ilu jest lekarzy i lekarek z niepełnosprawnościami. Wynika to z faktu, iż część osób bojąc się problemów z pracodawcami zrzeka się orzeczenia o niepełnosprawności. Samorząd lekarski planuje dopiero oszacować tę liczbę.

– Potrzebujemy diagnozy problemów, ważne jest też społeczne uświadomienie ich istnienia, nawiązanie relacji z podmiotami mającymi możliwość wprowadzenia zmian bądź wpłynięcia na ich wprowadzenie. Dana niepełnosprawność może faktycznie uniemożliwiać pracę w jakiejś specjalizacji, ale w innej nie ma kompletnie znaczenia. Lekarz z niesprawną ręką nie mógłby być chirurgiem, ale może być np. radiologiem – wskazuje prezes NRL.

– Propozycja zostania pełnomocnikiem była dla mnie zaskoczeniem. Przez chwilę nawet się zawahałem, ale natychmiast pomyślałem, że idea jest bardzo ważna, że pełniąc tę funkcję będę mógł coś dobrego zrobić dla osób w podobnej sytuacji. W Polsce panuje przekonanie, że lekarz musi być osobą zawsze w pełni sprawną, zawsze zdrową. Pacjent może pozwolić sobie na słabości, ale nie lekarz. To oczywiście stereotyp. Moim celem jest nie tylko walka z barierami organizacyjnymi, formalnymi, lecz również ze stereotypami, krzywdzącym postrzeganiem innych ludzi, w tym lekarzy, przez pryzmat ich niepełnosprawności – dodaje Oleg Nowak.

Źródło: podyplomie.pl

Przeczytaj także: NIL opracowuje własną ustawę dotyczącą wprowadzenia realnego systemu no-fault

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.