Choroby wewnętrzne Newsy Pod sliderem

Objawy i leczenie choroby Hashimoto

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Choroba Hashimoto dotyka około 5% dorosłych kobiet i 1% dorosłych mężczyzn na świecie. Jej objawy dla wielu osób mogą być nieoczywiste, przez co choroba potrafi przez lata rozwijać się niezauważona.

Chorobą Hashimoto określa się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które jako pierwszy (w 1912 roku) opisał japoński chirurg dr Hakaru Hashimoto. Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które diagnozowane jest najczęściej u osób dorosłych, jednak mogą na nie cierpieć zarówno dzieci, jak i nastolatkowie. Przyczynę choroby stanowi błędna reakcja ze strony układu odpornościowego, który zaczyna atakować komórki tarczycy. Choroba Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tego gruczołu.

Objawy choroby Hashimoto

Choć problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy stają się coraz powszechniejsze, to wciąż wiele osób nie wie, jakie mogą być ich objawy. W przypadku choroby Hashimoto wymienia się takie symptomy jak: depresja, zaparcia, ciągłe uczucie zimna, zaburzenia pamięci, zaburzenia miesiączkowania, ciągłe zmęczenie lub senność, przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu, niskie ciśnienie tętnicze, spowolniona praca serca, suche i łamliwe włosy, sucha, łuszcząca się, blada skóra. Warto też wspomnieć, że na samym początku choroby tarczyca może być powiększona. Tworzy się wtedy tak zwane wole. Z czasem gruczoł zaczyna maleć, a na jego powierzchni mogą pojawić się guzki.

Objawy choroby Hashimoto rozwijają się powoli, nawet przez kilka lat. Ich nasilenie zależy od stadium schorzenia i poziomu uszkodzenia tarczycy. Wraz z rozwojem choroby, gruczoł tarczowy zaczyna produkować coraz mniej hormonów, co wywołuje dolegliwości odczuwane przez pacjentów. Istnieje też możliwość rozwinięcia się utajonej niedoczynności tarczycy, która nie daje żadnych objawów. Formę utajoną można zdiagnozować jedynie poprzez badania laboratoryjne.

Diagnostyka choroby Hashimoto

Podstawowym badaniem diagnostycznym zlecanym przy podejrzeniu choroby Hashimoto jest oznaczenie poziomu TSH w krwi. Jeżeli wynik jest powyżej ustalonej normy, niezbędne jest sprawdzenie poziomu wolnej tyroksyny (FT4). Jawną niedoczynność tarczycy diagnozuje się, kiedy podwyższonemu poziomowi TSH towarzyszy obniżone stężenie FT4. Przy utajonej chorobie Hashimoto TSH jest podwyższone, a FT4 prawidłowe.

Innymi badaniami pomocnymi podczas procesu diagnostycznego jest USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, szczególnie przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG). Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG jest charakterystyczny dla choroby Hashimoto.

Jak wygląda leczenie choroby Hashimoto

Na ten moment medycyna nie dysponuje metodami terapeutycznymi, które leczyłyby przyczynę choroby Hashimoto. Podstawą terapii jest przyjmowanie przez pacjenta hormonów tarczycy, tak aby unormować ich poziom w organizmie. Dzięki temu objawy choroby powinny stać się łagodniejsze, a nawet zaniknąć. Niestety wymusza to na chorych przyjmowanie lekarstw do końca życia. Zaleca się też, aby leki przyjmowane były regularnie, o tej samej godzinie i co istotne na czczo.

Początkowa dawka leku ustalana jest indywidualnie i na jej wielkość ma wpływ przede wszystkim stopień niedoczynności tarczycy. Po rozpoczęciu terapii kolejnym krokiem jest kontrolne badanie poziomu TSH, które określa, czy poprzednio stosowana dawka była prawidłowa, czy też wymaga korekty.

Źródło: mp.pl

Przeczytaj także: Specjaliści WUM po raz pierwszy w Polsce zastosowali innowacyjną technikę w operacji rozszczepu kręgosłupa płodu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.