Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem Zdrowie publiczne

Od lipca nowa odsłona programu „Profilaktyka 40 Plus”. Co się zmieni?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przedłużeniu programu „Profilaktyka 40 Plus”, którego celem jest propagowanie odbudowy zdrowia Polaków. W nowej odsłonie resort zapowiada premie dla gabinetów POZ, które będą kierować swoich pacjentów na badania, a także losowanie nagród dla osób, które się przebadają.

Program „Profilaktyka 40 Plus” rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku. MZ wskazywało, że przedsięwzięcie to jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znacznej części polskiego społeczeństwa. Zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 problemy te uwidoczniły się ze szczególną mocą. Jak wykazały analizy – przebieg epidemii, ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń czy liczba zgonów, zależały m.in. od wcześniejszego stanu pacjentów.

Tylko 600 tys. osób wykonało badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”

Żeby wziąć udział w programie należy wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o styl życia. Następnie system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania. Kwestionariusze, jak informuje MZ, wypełniło już ponad 1,1 mln osób, a prawie 600 tys. z nich wykonało już badania.

– Cieszę się z tych 600 tys. osób, które dzięki naszemu programowi mogły poznać stan swojego zdrowia, ale to nadal jest zbyt mało. Minimum tego, czego oczekujemy po „Profilaktyce 40 plus”, to 2 mln badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia, życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie już tak nie dotykały jak COVID-19 – zaznaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W ankiecie podsumowującej ponad 26 proc. na 100 tys. osób zaznaczyło, że program „Profilaktyka 40 Plus” wymaga szerszej informacji oraz zachęty do udziału w programie ze strony lekarzy. Dlatego resort zdrowia zdecydował się o zaangażowaniu podstawowej opieki zdrowotnej.

Zachęta dla POZ i pacjentów

Z początkiem lipca przychodnie, które skierują swoich pacjentów na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” i pomogą mu w wypełnieniu ankiety, otrzymają specjalną premię finansową. Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, informuje, że obecnie trwają prace nad finalną formułą tej premii, tak „by z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 plus”.

MZ przygotowało również zachętę dla pacjentów. Zaraz po wakacjach ruszyć ma loteria dla osób, które wzięły udział w badaniu. Do wygrania są nagrody w postaci kart sportowych z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju. Wkrótce ogłoszone zostanie postępowanie na operatora programu nagród.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Ruszył program „Profilaktyka 40+”. Jak zapisać się na bezpłatne badania?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.