Farmacja Newsy Pod sliderem

Od maja nowa lista refundacyjna. Sprawdź, co się zmieni

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało majowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych. Obwieszczenie refundacyjne obowiązuje od 1 maja 2022 r. Na nowej liście znalazły się m.in. nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca czy nowatorska terapia CAR-T dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem.

W majowym obwieszczeniu znalazły się 120 nowe produkty bądź wskazania, ale zabrakło 80 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu. Ponadto dla 189 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 650,52 zł), a dla 33 podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 0,32 zł do 1 950,89 zł). Dla 319 pozycji spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 2 164,55 zł), z kolei dla 306 – wzrośnie (od 0,01 zł do 683,05 zł). Dla 148 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,01 zł do 147,54 zł).

Nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że do refundacji zostają wprowadzone dwa nowoczesne leki w leczeniu przewlekłej niewydolności serca – dapagliflozyna i empagliflozyna.

– Szybko reagujemy na wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 1 mln pacjentów z niewydolnością serca zyskuje dostęp do najnowszych terapii lekowych – podkreślił szef resortu zdrowia.

Terapia flozynami w wielu przypadkach ratuje życie. Wyniki badań klinicznych potwierdzają poprawę stanu klinicznego i samopoczucia pacjenta, która osiągalna jest w przeciągu kilku dni lub tygodni, a nie miesięcy – jak w przypadku terapii starszych generacji. Dzięki terapii flozynami chorzy w wielu przypadkach będą mogli uniknąć hospitalizacji z powodu zaostrzenia niewydolności serca, a także zyskują szansę na dłuższe życie.

Terapia CAR-T dla pacjentów z chłoniakiem

Dorośli pacjenci z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym do dużych komórek B, po co najmniej dwóch liniach leczenia systemowego, od maja będą mieć finansowaną nowatorską terapię CAR-T.  Prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach, podkreśla, że CAR-T jest przełomem w leczeniu pacjentów hematologicznych. Ponadto, jak zaznacza, dzięki tej terapii około 40 proc. pacjentów z opornymi/nawrotowymi postaciami chłoniaka rozlanego do dużych komórek B ma szansę na osiągnięcie trwałych remisji.

– Mechanizm działania tej terapii jest zupełnie inny od dotychczas stosowanych leków. W zindywidualizowanej terapii CAR-T wykorzystuje się układ odpornościowy chorego. Limfocyty T pacjenta są pobierane i poddawane modyfikacjom poza organizmem, dzięki czemu są w stanie rozpoznać komórki nowotworowe z ekspresją określonego antygenu oraz z nimi walczyć – podkresla ekspert.

Od 1 maja 2022 r. leczenie tisagenlecleucelem dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B w certyfikowanych ośrodkach będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Pozytywna decyzja refundacyjna to niezwykła szansa dla pacjentów na dostęp do przełomowego leczenia. Bardzo się cieszę, że polskie ośrodki i lekarze mają możliwość dołączenia do grona wiodących placówek europejskich, które oferują tę innowacyjną metodę terapeutyczną – podkreśla prof. Lidia Gil, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Od września 2021 r. terapia CAR-T jest również refundowana w Polsce w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek B u pacjentów do 25. roku życia.

Nowe leki trójskładnikowe w leczeniu astmy

Do refundacji wchodzą nowe leki trójskładnikowe z jednego systemu inhalacyjnego w leczeniu astmy u pacjentów z niewystarczającą kontrolą objawów choroby. Od 1 maja refundowane będą dwa tego typu leki, odpłatne przez pacjenta w 30 proc.

Konsultant krajowa w dziedzinie alergologii prof. Karina Jahnz-Różyk, podkreśliła, że nowe refundacje mogą poprawić sytuację pacjentów chorych na astmę. Jak zwróciła uwagę – nawet połowa chorych z astmą – od umiarkowanej do ciężkiej – zmaga się z konsekwencjami braku pełnej kontroli objawów choroby mimo dostępnych terapii.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia, PAP, zdrowie.wprost.pl, ema.europa.eu

Przeczytaj także: NRA apeluje o zmianę współczynników pracy zawodu farmaceuty w ustawie o najniższych wynagrodzeniach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.