Newsy Opieka nad pacjentem Pod sliderem

Od przyszłego roku nowe uprawnienia dla opiekunów medycznych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Braki kadrowe w ochronie zdrowia są wieloletnim problemem, który znacząco wpływa na funkcjonowanie całego systemu opieki zdrowotnej. Jednym ze sposobów łagodzenia skutków zbyt małej liczby specjalistów na polskim rynku pracy ma być rozszerzenie uprawnień opiekunów medycznych, którzy od 2023 roku będą przeprowadzać zabiegi z zakresu flebotomii.

Flebotomia jest zakresem wiedzy medycznej, a także umiejętności w pobieraniu krwi żylnej oraz włośniczkowej do celów diagnostycznych. Choć w innych krajach Europy funkcjonuje zawód flebotomisty, to w Polsce zabiegi z zakresu flebotomii wykonują inne grupy zawodowe. Uprawnienia takie posiadają między innymi lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i technicy analityki medycznej.

Pracodawcy RP oficjalnie popierają rozporządzenie rozszerzające program nauczania opiekunów medycznych

Według pisma z 2021 roku skierowanego przez Pracodawców RP do sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzeny Machałek, na nowych przepisach skorzystają nie tylko opiekunowie medyczni, ale też inne grupy zawodowe w ochronie zdrowia. Jak zwrócił uwagę dr Andrzej Mądrala, możliwość pobierania krwi przez opiekunów medycznych urozmaici ten zawód, co przypuszczalnie wpłynie na większe zainteresowanie edukacją w tym kierunku. Uprawnienia do przeprowadzania zabiegów z zakresu flebotomii umożliwi opiekunom medycznym podjęcie pracy w nowych miejscach np. w punktach pobrań.

– Forum Medycyny Prywatnej, które działa w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej oraz Pracodawców RP i zrzesza największe firmy prowadzące niepubliczne medyczne laboratoria diagnostyczne w Polsce w pełni popiera projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki poszerzający podstawę programową nauczania opiekunów medycznych o czynności wymienione MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej (p. 4 i 5) – czytamy w piśmie wydanym przez Pracodawców RP.

W 2023 roku edukację zakończą osoby kształcące się na opiekunów medycznych, których program nauczania obejmuje zagadnienia z flebotomii. Dodatkowo osoby wykonujące aktualnie ten zawód, będą mogły jesienią 2022 roku rozpocząć specjalne kursy doszkalające, które umożliwią im pobieranie materiału biologicznego w postaci krwi do badań laboratoryjnych.

Już w 2021 roku Pracodawcy RP zauważyli, że zwiększenie kwalifikacji opiekunów medycznych może zmniejszyć problemy kadrowe w polskim systemie ochrony zdrowia. Do tej pory pobieraniem krwi do badań laboratoryjnych zajmowali się przede wszystkim ratownicy medyczni oraz pielęgniarki. Obie te grupy zawodowe posiadają specjalistyczną wiedzę, która w tym czasie mogłaby być wykorzystywana z korzyścią dla pacjentów. Z tego też względu powstał pomysł, aby pobieraniem materiału biologicznego zajmowali się właśnie opiekunowie medyczni.

Opiekunowie medyczni oprócz krwi będą pobierać również materiał do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych z górnych dróg oddechowych. Rozwiązanie to wprowadzono już w trakcie pandemii koronawirusa umożliwiając opiekunom medycznym pracę w punktach pobrań Drive-Thru.

Źródło: pracodawcyrp.pl

Przeczytaj także: Jak zapobiegać i rozpoznać kryzys zdrowia psychicznego u dziecka? Ruszają bezpłatne szkolenia dla rodziców i nauczycieli

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.