Neurologia Newsy Obok slidera Pediatria

Ortopedzi z Łodzi wykorzystują nowatorskie metody w leczeniu porażeń kończyn u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Specjaliści z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi stosują innowacyjną terapię z wykorzystaniem m.in. toksyny botulinowej w leczeniu porażeń kończyn u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Takie podejście umożliwia najmłodszym pacjentom chodzenie z pomocą balkonika czy samodzielne spożywanie posiłków.

Nowatorska terapia przeprowadzana jest w Klinice Ortopedii i Traumatologii z Pododdziałem Chirurgii Ręki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, która jest czołowym ośrodkiem w kraju, jeżeli chodzi o operacje ręki spastycznej u dzieci z porażeniem mózgowym i innymi chorobami neurologicznymi. Pacjenci mogą liczyć na kompleksowe leczenie zarówno w obrębie kończyn dolnych, jak i górnych.

Dzięki terapii dzieci mogą wykonać wiele czynności samodzielnie

Dr n. med. Paweł Flont z Kliniki Ortopedii i Traumatologii ICZMP wyjaśnia, że stosowana w terapii toksyna botulinowa powoduje czasowe ograniczenie funkcji mięśnia, dzięki czemu rehabilitacja, jak i cały proces leczniczy pacjenta przebiegają sprawniej. Metoda ta pozwala również uniknąć przykurczy stawów, które utrudniają funkcjonowanie, a w przypadku bardzo ciężkich porażeń, opiekę i pielęgnację pacjenta.

– Stosując toksynę botulinową od wczesnych lat dziecięcych, możemy opóźnić powstawanie niekorzystnych przykurczy, w niektórych sytuacjach nawet zapobiec ich tworzeniu się. Toksyna ułatwia stosowanie protez i ogólnie poprawia stan pacjenta, jego funkcjonowanie w życiu codziennym. Dzieci są zadowolone, bo wiele czynności – jak trzymanie łyżki i widelca, rysowanie, pisanie – mogą wykonać samodzielnie – podkreślił dr Flont.

Preparat z toksyną botulinową jest bezpośrednio wstrzykiwany do mięśnia, w płytkim znieczuleniu ogólnym. Toksynę należy podawać co trzy miesiące, wtedy jest najbardziej skuteczna. Po kilku latach terapii preparat z toksyną botulinową przestaje jednak działać, a co za tym idzie – jego efekty są mniej odczuwalne. Specjaliści ICZMP wdrażają wtedy leczenie operacyjne w zależności od potrzeb dotyczących kończyn dolnych, stawów biodrowych, kończyn górnych. Zabieg polega na zmniejszeniu nieprawidłowego napięcia mięśni i wzmocnieniu tych słabszych.

Poprawiamy funkcje w zakresie chodzenia, poprawiamy ukształtowanie stopy, jej deformacje, które pojawiają się wtórnie w wyniku porażenia. Umożliwiamy dzieciom poruszanie się np. z użyciem balkonika. Gdy pacjent jest w ciężkim neurologicznie stanie, deformacja stopy może całkowicie uniemożliwiać włożenie obuwia, co dla samych dzieci i ich rodziców ma kolosalne znaczenie – wyjaśnił dr Flont.

Kompleksowe podejście do pacjenta

Dr n. med. Krzysztof Małecki, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii ICZMP, dodał, że procedury z wykorzystaniem toksyny botulinowej są w Polsce stosowane od niedawna i nie wszyscy rodzice wiedzą o możliwości takiego leczenia. Łódzcy specjaliści stworzyli program terapii, opierając się na standardach francuskich i amerykańskich. Pacjenci mogą liczyć na opiekę interdyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzą nie tylko ortopedzi, ale także neurolodzy, neurochirurdzy, rehabilitanci, lekarze rehabilitacji i inni specjaliści. Tak kompleksowe podejście pozwala uzyskać najlepszy wynik leczenia.

– Jesteśmy jednym z niewielu ośrodków w kraju, który wykonuje wszystkie zabiegi dotyczące kończyn dolnych i górnych. Wprowadziliśmy program leczenia kompleksowego jednoetapowego wszystkich deformacji kończyny górnej. U dzieci z chorobami neurologicznymi walczymy przede wszystkim ze spastycznością. To wzmożone napięcie mięśni dotyka także np. dorosłych pacjentów po udarach. My zajmujemy się ręką spastyczną w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego lub innych chorób ortopedycznych. Jako jedyny ośrodek w Polsce wykonujemy wszystkie zabiegi kompleksowo i jednoczasowo – podkreślił dr Małecki.

Źródło: PAP, lodz.tvp.pl

Przeczytaj także: Geografia determinuje przeżycie dzieci z wadami wrodzonymi

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.