Otwock: W Klinice Rehabilitacji powstało Laboratorium chodu
Newsy Obok slidera Rehabilitacja

Otwock: W Klinice Rehabilitacji powstało Laboratorium chodu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W szpitalu im. prof. Adama Grucy w Otwocku wprowadzono laboratorium chodu, czyli system komputerowy stosowany w celu diagnozy problemów oraz monitorowania efektów po operacji i rehabilitacji. Na czym dokładnie polega jego działanie?

Dzięki możliwościom jakie zapewnia działanie systemu, a mianowicie sczytywaniu danych z kamer, platform i czujników, a także danym, które dzięki niemu się zapisują, lekarze mają szersze możliwości w monitorowaniu stanu pacjenta.

„W trakcie badania pacjent chodzi boso po specjalnej platformie. Ma umieszczone na ciele elektrody odbierające pracę wybranych mięśni oraz czujniki ruchu, od których odbite światło analizuje system wielu kamer równocześnie” – wyjaśnia prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego CMPK w Otwocku i konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Jak dodała prof. Łukowicz, kompleksowa analiza chodu pozwala na skuteczniejszą ocenę deficytów u pacjenta po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego bądź kolanowego. Ponadto system wspiera w doborze właściwej procedury rehabilitacyjnej, a także wskazuje czy pacjent jest gotowy do tego, aby odstawić kule czy powinien kontynuować rehabilitację.

„W laboratorium chodu, badając różne parametry, widzimy np., czy pacjent po amputacji kończyny dolnej ma prawidłowo dobraną protezę i równomiernie obciąża obie strony ciała. Jeśli nie, to znak, że nadal powinien być rehabilitowany bądź należy dobrać inne zaopatrzenie protetyczne” – wyjaśniła kierownik Kliniki Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego CMPK w Otwocku.

Laboratorium chodu w diagnostyce sportowców

System jest również cennym narzędziem do oceny prawidłowości chodu wśród sportowców. Ocena ta pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

„Przez lata możemy nie wiedzieć, że nasz chód jest nieprawidłowy, dopóki nie powoduje dolegliwości bólowych. Asymetria ciała jest szczególnie niebezpieczna u sportowców, gdyż może powodować przeciążenia i prowadzić do urazów. Podobnie u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu” – podkreśliła konsultant krajowa w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Niekiedy, jak dodała ekspertka, szczegółowe komputerowe badanie stóp jest pierwszym momentem, podczas którego pacjent dowiaduje się o przyczynie np. bólu kręgosłupa – asymetrii i w konsekwencji przeciążeniu struktur miednicy i kręgosłupa.

Otwock: W Klinice Rehabilitacji powstało Laboratorium chodu

Prof. Łukowicz zaznaczyła także, że stopy pełnią ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. U ludzi są one zbudowane z 26 kości i 33 stawów.

„Gdy chodzimy, nasze stopy muszą unieść nacisk wielu ton, dlatego każda nieprawidłowa nawet drobna zmiana w postawie ciała odbija się na przeciążeniu stawów skokowych, biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa”.

Czy nawet drobne odejście od wzorca prawidłowego chodu może powodować nieprawidłowości?

Tak. Potwierdziła to prof. Łukowicz, która wytłumaczyła, że niestosowanie się do wzorca prawidłowego chodu może prowadzić do dysproporcji w rozkładzie ciężaru ciała, różnicy w długości nóg czy zapalenia rozcięgna podeszwowego. Te nieprawidłowości z kolei mogą być przyczyną częstszych kontuzji i występujących symptomów bólowych.

Laboratorium chodu, o czym poinformowała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, organu założycielskiego otwockiego szpitala, przysłuży się do edukacji lekarzy w dziedzinie rehabilitacji medycznej i fizjoterapeutów. Finansowanie sprzętu do Laboratorium Chodu pochodzi z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Źródło: PAP

Przeczytaj także: MZ wydało zgodę na przeszczepy płuc w CSK MSWiA

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.