Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Jak wysokie jest ryzyko transmisji wirusa?

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek 10 czerwca o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy na terenie Polski. Szef resortu zdrowia przekazał, że do badań wysłano około 10 próbek. Czy powinniśmy się obawiać wzrostu zakażeń?

Według informacji podanych przez dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przy ulicy Wolskiej to właśnie w tej placówce przebywa obecnie pierwszy w Polsce pacjent z małpią ospą. Chory został poddany izolacji zgodnie z rozporządzeniami, które pod koniec maja wydał Adam Niedzielski.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz uspokaja i tłumaczy, że w przeciwieństwie do COVID-19 wirus małpiej ospy o wiele trudniej się przenosi pomiędzy ludźmi. Podkreślił też, że każda osoba z podejrzeniem małpiej ospy po wizycie u lekarza będzie kierowana do szpitala i poddawana izolacji.

Co wiadomo o małpiej ospie?

Małpia ospa jest rzadką chorobą odzwierzęcą, która naturalnie występuje na terenie Afryki. Jej rezerwuarami są niewielkie gryzonie żyjące na tym kontynencie. Do tej pory zdarzały się pojedyncze przypadki małpiej ospy wśród mieszkańców Europy, jednak były one diagnozowane wśród osób, które niedawno wróciły z podróży po Afryce. Obecnie wirus został stwierdzony w ponad 20 krajach, a w samej Europie potwierdzono ponad 1000 przypadków zarażenia.

Transmisja wirusa małpiej ospy pomiędzy ludźmi jest możliwa, jednak wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Patogen przenoszony jest drogą kropelkową poprzez krew oraz wydzieliny. Do organizmu nowego nosiciela może wniknąć poprzez błony śluzowe.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Zakażeniu wirusem małpiej ospy towarzyszą takie objawy jak gorączka, bóle mięśni oraz kostno-stawowe, powiększenie węzłów chłonnych, uczucie rozbicia, ogólne osłabienie i zmiany skórne w postaci krostek lub pęcherzyków, które początkowo pojawiają się na twarzy chorego, a wraz z rozwojem choroby przenoszą się na resztę ciała. W przeciwieństwie do zmian pojawiających się przy ospie wietrznej, w ospie małpiej krostki widoczne są również na podeszwach stóp i wewnętrznej części dłoni.

Źródło: PAP, gov.pl

Przeczytaj także: NFZ: zapadalność na czerniaka zwiększyła się o 300 proc. w ciągu ostatnich 30 lat

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.