Newsy Pod sliderem Psychiatria

Polacy stworzyli system wykrywający symptomy depresji w mediach społecznościowych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB) opracowali system, który wykrywa symptomy depresji w mediach społecznościowych. Narzędzie zdobyło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie i będzie dalej udoskonalane tak, by wspierać walkę z depresją.

Członkowie Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI-PIB od wielu lat zajmują się przetwarzaniem języka naturalnego. Stworzyli m.in. Annobota – platformę, która wspomaga tworzenie systemów do wykrywania emocji w tekście.

Wynalazek doceniony w międzynarodowym konkursie

Nowy wynalazek polskich badaczy zdobył pierwsze miejsce w konkursie Detecting Signs of Depression from Social Media Text, organizowanym w ramach konferencji Second Workshop on Language Technology for Equality, Diversity, Inclusion (LT-EDI-2022).

Dyrektor OPI PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz podkreślił, że konkurencja była duża, a w inicjatywie wzięli udział eksperci z całego świata. „System OPI PIB okazał się najlepszy” – dodał ekspert i zapewnił, że narzędzie będzie udoskonalane, tak by wspierać walkę z depresją.

– Działanie to wpisuje się w naszą strategię, w ramach której rozwijamy narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, mające zastosowanie w medycynie i ochronie zdrowia człowieka – wyjaśnił inż. Protasiewicz.

Jak działa system opracowany przez polskich naukowców?

System opracowany przez naukowców z OPI-PIB wykrywa symptomy depresji w mediach społecznościowych. Szybka diagnoza choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia, jak wyjaśniają twórcy wynalazku, może znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi nawet 322 mln ludzi na całym świecie.

Głównym twórcą systemu jest Rafał Poświata z OPI-PIB. Jak poinformował ekspert – rozwiązanie oparto na neuronowych modelach języka, a dokładnie na modelach typu RoBERTa.

– Poza użyciem standardowego modelu dla języka angielskiego, wytrenowaliśmy również własny model, na przygotowanym przez nas zbiorze danych. Składał się on z około 400 tys. postów – głównie dotyczących depresji, stanów lękowych oraz myśli samobójczych – dodał twórca wynalazku.

Źródło: naukawpolsce.pl

Źródło: W zależności od płci depresja powoduje inne zmiany w mózgu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.