Newsy Pediatria Pod sliderem

Ponad 2 mld zł dla szpitali pediatrycznych w Polsce. Morawiecki: ochrona zdrowia wymaga ogromnych nakładów

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przeznaczył ponad 2 mld zł na modernizację szpitali pediatrycznych w całej Polsce. Jak wyjaśnił – umożliwi to leczenie dzieci według najwyższych europejskich i światowych standardów.

15 maja, podczas Międzynarodowego Dnia Rodzin, odbył się brefing prasowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas tego spotkania ogłoszono, że rząd przeznaczył 2 mld zł dla szpitali pediatrycznych.

Ochrona zdrowia wymaga ogromnych nakładów

Kwota 2 mld zł zostanie przeznaczona z Funduszu Medycznego na modernizację szpitali pediatrycznych. Placówki mogą wykorzystać środki na budowę, modernizację lub doposażenie szpitali. Dzięki temu pacjent zyska m.in. większy dostęp do nowoczesnych form diagnostyki i terapii, kompleksową opiekę w jednym ośrodku, a także większy komfort pobytu w szpitalu. Skróci się również czas oczekiwania na diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Obecnie trwa ocena wniosków złożonych w konkursie. Maksymalna kwota dofinansowania to 300 mln zł.

Premier zaznaczył, że ochrona zdrowia jest tym obszarem, który wymaga ogromnych nakładów. Podkreślił, że celem rządu jest osiągnięcie średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. Dlatego wprowadzono zmiany w przepisach, które już w 2022 r. zwiększają nakłady na ochronę zdrowia o dodatkowe 4 mld zł.

– W 2019 r., po raz pierwszy w historii, nakłady na ochronę zdrowia przekroczyły poziom 100 mld zł. To wzrost o 30 mld zł w stosunku do 2014 r. Dodatkowo, już w 2021 r. kwota nakładów przekroczyła 120 mld zł, a w roku 2022 przekroczy 133 mld zł – podkreślił premier.

Morawiecki: stawiamy na kształcenie polskich lekarzy

Premier zwrócił również uwagę na liczbę lekarzy w naszym kraju. Zaznaczył, że od kilku lat rząd stawia na kształcenie lekarzy. Dzięki temu od 2015 r. w naszym kraju pracuje o 20 tys. więcej lekarzy. Mateusz Morawiecki przedstawił dane, według których w Polsce w 2015 r. było 165 tys. lekarzy, a obecnie pracuje około 185 lekarzy i lekarzy stomatologów. Wzrasta również liczba studentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. W stosunku do 2015 r. zwiększyła się ona o 28 proc.

– Mogę dziś z dumą powiedzieć, że mamy 20 tys. więcej lekarzy, od 2015 r. przybyło już 20 tys. lekarzy. Na najróżniejsze sposoby kształcimy też lekarzy dzisiaj i z zagranicy, ale również przede wszystkim zachęcamy Polaków do kształcenia na kierunkach medycznych – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że na koniec 2015 r. w systemie było ponad 221 tys. pielęgniarek i niecałe 26 tys. położnych. Pod koniec 2021 r. było już 234 tys. pielęgniarek i prawie 29 tys. położnych.

Źródło: gov.pl, PAP

Źródło: Przełom w diagnostyce SMA. Wszystkie noworodki w Polsce objęte badaniami przesiewowymi

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.