Ginekologia Newsy Pod sliderem Położnictwo

Poradnia ciąż mnogich w ICZMP w Łodzi

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi poinformował, że w strukturach placówki powstała poradnia ciąż mnogich. Każda ciężarna ma możliwość dostępu do diagnostyki zgodnie z rekomendacjami. Pierwsze pacjentki, które skorzystały z usług poradni, podkreślają, że rozwiązanie to daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia fachową opiekę w jednym miejscu.

Dyrektor ds. lecznictwa ICZMP prof. Krzysztof Szyłło podkreśla, że ciąża mnoga staje się coraz większym problemem współczesnego położnictwa. Jej przyczyny są wielorakie, obejmują m.in. skłonności genetyczne, leczenie niepłodności czy stosowanie niektórych form antykoncepcji.

– W naszym szpitalu w ciągu 24 lat istnienia urodziło się ponad 120 tys. dzieci, z czego ponad 3,6 tys. porodów dotyczyło bliźniąt. To znacząca liczba; tygodniowo mamy 2-3 takie porody. Towarzystwa naukowe zalecają, by kobiety w ciąży mnogiej obejmować szczególną opieką, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie dla nich specjalnej poradni – dodał ekspert.

Dostęp do diagnostyki zgodnie z rekomendacjami

Kierownik bloku porodowego w ICZMP prof. Przemysław Oszukowski podkreśla, że NFZ zapewnia kobietom w ciąży mnogiej dostęp do wszystkich niezbędnych badań, jednak w praktyce można napotkać na problemy w ich realizacji. Specjalista wyjaśnia, iż czasem dotyczą one trudności z dotrzymaniem terminów, np. w niektórych ciążach bliźniaczych kontrole ultrasonograficzne powinny być wykonywane co dwa tygodnie, w innych – co cztery. Zorganizowanie poradni ciąż mnogich, jak wyjaśnia prof. Oszukowski, sprawi, że każda ciężarna będzie miała możliwość dostępu do diagnostyki zgodnie z rekomendacjami.

– Niestety, w ciążach bliźniaczych łatwo jest coś przegapić. Jeśli nie będzie się przestrzegało rekomendacji, częściej niż w ciążach pojedynczych może dojść do różnego rodzaju nieszczęść – podkreślił ekspert.

Z poradni ciąż mnogich korzystają już pierwsze pacjentki. Jedna z ciężarnych podkreśliła, że rozwiązanie to daje poczucie bezpieczeństwa i uspokojenie dla rodziców. Ponadto kobiety otoczone są fachową opieką w jednym miejscu i nie muszą korzystać z usług wielu specjalistów.

Z jakimi komplikacjami wiąże się ciąża mnoga?

Specjaliści ICZMP w Łodzi podkreślają, iż mają dużą praktykę w prowadzeniu ciąż wielopłodowych. Z ich pomocą na świat przychodziły zarówno bliźnięta, jak i trojaczki, czworaczki, a nawet pięcioraczki. Lekarze zachęcają, by kobiety zgłaszały się do nich już w pierwszym trymestrze ciąży, by można było zaplanować jej dokładne prowadzenie.

– Ciąża wielopłodowa wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami, np. porodem przedwczesnym, ale też z występującymi wyłącznie w ciąży mnogiej – jak np. zespół podkradania. Nasz ośrodek daje możliwość wielospecjalistycznej opieki, nie tylko położniczej, ale również neonatologicznej. Dzięki temu w naszym szpitalu mogą urodzić się dzieci na różnym etapie trwania ciąży i mają zapewnioną specjalistyczną opiekę – podkreśliła dr Agnieszka Żalińska z Zakładu Ginekologii Prenatalnej w ICZMP.

Dr Monika Żyła z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej, dodała, że zespół podkradania, charakterystyczny dla ciąż mnogich, dzieje się wtedy, gdy dzieci dzielą łożysko. Dochodzi wówczas do patologicznej sytuacji – jedno dziecko rośnie zbyt szybko, bo ma większy dopływ substancji odżywczych, kosztem drugiego, które jest niedożywione.

– Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, często zabiegowego, ten zespół kończy się zgonem jednego, albo nawet obu płodów. Warto zaznaczyć, że jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce posiadamy możliwość wykonywania zabiegów wewnątrzmacicznych płodu – dodała ekspertka.

Poród w ciąży mnogiej siłami natury

Ciąża mnoga, jak zapewniają specjaliści z ICZMP, nie zawsze oznacza konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Lekarze są w stanie pomóc kobiecie przeprowadzić poród siłami natury, przy uwzględnieniu wszystkich czynników ryzyka.

– Muszą być spełnione określone warunki – odpowiednie nastawienie samej pacjentki, zabezpieczenie na bloku porodowym, doświadczony położnik i kadra neonatologiczna. Jeśli chodzi o ciąże bliźniacze dwukosmówkowe, czyli przypadki gdy każde z dzieci ma osobne łożysko i odpowiednie, główkowe ułożenie, to spokojnie dajemy sobie radę drogami natury – wyjaśniła dr Żyła.

W ICZMP funkcjonuje również Zakład Kardiologii Prenatalnej, ponieważ każda ciąża mnoga wiąże się z ryzykiem występowania wad strukturalnych serca czy nieprawidłowości hemodynamicznych związanych z zespołem podkradania.

Źródło: PAP

Źródło: UCK w Gdańsku zapewnia kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną kobietom rodzącym i pacjentkom ginekologicznym

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.