Kardiologia Newsy Obok slidera

Prof. Hryniewiecki o planie na zreorganizowanie opieki kardiologicznej po pandemii

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

„Mamy duży tzw. „dług kardiologiczny”, który wynika z problemów z dostępnością do ośrodków specjalistycznych, które uwidoczniły się bardziej w czasie pandemii” – podkreśla prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób możemy walczyć z tym długiem.

Prof. Hryniewiecki, w rozmowie opublikowanej na stronie Rzecznika Praw Pacjenta, zaznacza, że już przed pandemią mieliśmy kolejki do specjalistów, diagnostyki i problem z dostaniem się do wysokospecjalistycznych ośrodków, w których wykonywane są skomplikowane procedury. Natomiast problemy te jeszcze bardziej uwidoczniły się w czasie pandemii. Ekspert dodał, że Polska jest w grupie krajów wysokiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a choroby układu krążenia są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przyczyny zgonów w naszym kraju.

Plan na walkę z tzw. „długiem kardiologicznym”

– W Narodowym Instytucie Kardiologii zaproponowaliśmy pewne rozwiązania, a polegały one na opracowaniu nowego systemu opieki koordynowanej oraz wieloletniego programu kompleksowego wsparcia opieki w obszarze chorób układu krążenia. Ponad rok temu Minister Zdrowia powołał  Krajową Radę ds. Kardiologii nadzorującą pracę nad tym programem nazwanym Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia, który jest już gotowy i oczekuje na przyjęcie przez Radę Ministrów. Jest to 10-letni program przewidujący działania, które mają zreorganizować opiekę kardiologiczną, położyć większy nacisk na profilaktykę, prewencję, edukację i promocję zdrowego stylu życia – wyjaśnił ekspert.

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia, jak dodał konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, zakłada także propozycje zmiany organizacji opieki kardiologicznej, czyli wprowadzenie Sieci Kardiologicznej, która jest formą tzw. opieki koordynowanej. Od niespełna roku pilotaż tej sieci prowadzony jest na Mazowszu.

Czym jest opieka koordynowana?

– Opieka koordynowana polega na przygotowaniu tzw. szybkiej ścieżki dla pacjenta kardiologicznego, który powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany, aby jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie. Wynikają z tego korzyści nie tylko dla pacjenta, u którego nie dopuszczamy do rozwoju zaawansowanej choroby, ale też dla sytemu, ponieważ leczenie takiego pacjenta jest po prostu tańsze – podkreślił prof. Hryniewiecki.

Ekspert dodał, że pojawiła się propozycja, by pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia wyszukiwać już u lekarza POZ, ale też u kardiologów oddalonych od wysokospecjalistycznych ośrodków akademickich.

– Jest to jeden ze sposobów walki z tzw. długiem kardiologicznym: musimy znaleźć tych pacjentów, którzy najpilniej wymagają leczenia, ponieważ oczywiste jest, że nie uda nam się pomóc wszystkim jednocześnie – zaznaczył prof. Hryniewiecki.

Jak uchronić się przed chorobami układu krążenia?

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii zaznaczył, że w naszym kraju profilaktyka przeciw chorobom serca nie jest przestrzegana w pożądanym stopniu. Ekspert zaleca, że aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia należy przede wszystkim odstawić używki, szczególnie papierosy, a także zadbać o dietę (jeść mniej tłuszczów zwierzęcych, kontrolować masę ciała).

Niesłychanie ważna jest aktywność fizyczna –  pandemia posadziła nas wszystkich przy komputerach, a 30 minut ruchu dziennie może zdecydowanie poprawić naszą kondycję. Należy też pamiętać, żeby regularnie badać się profilaktycznie, kontrolować czynniki ryzyka – mierzyć ciśnienie, badać cholesterol, a w razie potrzeby rozpocząć skuteczne i systematyczne leczenie. Są to podstawowe zalecenia, które –  mam nadzieję – staną się naszymi nawykami – podsumował prof. Hryniewiecki.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Przeczytaj także: Przewodniczący AENiT PTK dla EN: „Wśród pacjentów z niewydolnością serca są również osoby po przebytej infekcji koronawirusa” [KASPROWISKO 2022]

Problematyka dotycząca m.in. wyzwań polskiej kardiologii zostanie szeroko rozwinięta podczas konferencji Kasprowisko 2022 AENiT PTK, która odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2022 r. w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy do rejestracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.